Důchodcům nastávají těžké časy. Příští dny je čeká perná zkouška

Česko má před sebou řadu dalších tropických dní, které mohou uškodit zejména seniorům a starším lidem. Meteorologové proto upozorňují, že je třeba dodržovat pitný režim, a lidé by se neměli na otevřeném slunci zdržovat déle, než je nutné. Jak ještě si mohou zejména starší lidé pomoci?

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Meteorologové upozorňují, že nadcházející tropické teploty představují vysokou zátěž na lidský organismus a hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace.

Doporučuje se proto nejen starším lidem, ale obecně všem dodržovat pitný režim a zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

Lidé by také měli omezit tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách a nenechávat děti nebo i zvířata na přímém slunci, zvláště v zaparkovaných automobilech.

Kromě malých dětí jsou tradičně nejohroženější skupinou senioři, kterým může teplé počasí přitížit, zejména pokud mají potíže se srdcem, tlakem a vysoké teploty špatně snáší.

Pomoci jim mohou například rozprašovače, vlažná sprcha před spaním a světlé oblečení. Svou roli ale hraje i to, co máme na talíři. Když je horko, je třeba se vyhýbat potravinám s vysokým kalorickým obsahem a nízkou výživovou hodnotou, tedy těm nezdravým.

Pokud jde o příjem tekutin, vyvarujte se diuretických nápojů. Po nich chodíte častěji na toaletu a hrozí vám dehydratace. Abyste ve zdraví přežili vedra, vyvarujte se i pití čaje, kávy nebo piva. Pijte nejlépe jen vodu, která je bez rizika.

Dobrou pověst nemá ani cukr, a to především v létě. Cukry jsou zdrojem zbytečných kalorií, přispívají k dehydrataci a rovněž se obtížně tráví, a to může zvyšovat teplotu těla.

Vynechte tedy koláče, dorty, ale také sladké sycené nápoje a dokonce i ovocný džus. Nezapomeňte snížit spotřebu pečiva a brambor, které rovněž obsahují cukry.

Totéž platí o alkoholických nápojích. Ty dehydratují organismus. Chcete-li si přesto dát sklenku, dávejte přednost růžovému vínu, které hasí žízeň a o trochu více než jiné nápoje hydratuje.

Loading...

Diskuze: Důchodcům nastávají těžké časy. Příští dny je čeká perná zkouška

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky