Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v českou ekonomiku je nejvýše za dva roky. Zlepšuje se hlavně podnikatelům, které těší zkrocení inflace i vyhlídka na nižší úrokové sazby

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Lidem v Česku se vrací důvěra v ekonomiku. Souhrnný ukazatel ekonomického sentimentu vykázal letos v červnu hodnotu 98 bodů. Jedná se o nejvyšší údaj od června 2022. Zároveň jde o údaj, jenž je jen poměrně těsně pod úrovní dlouhodobého průměru let 2003 až 2023, který odpovídá hodnotě 100 bodů. 

V červnu se oproti květnu poměrně citelně zlepšila nálada podnikatelů. Nálada spotřebitelů se sice zhoršila, ale poměrně nepatrně, takže nadále zůstává lehce nadprůměrná v porovnání s uvedeným obdobím let 2003 až 2023.

Podnikatelům se nálada lepší, neboť vnímají poměrně pozitivní vývoj na klíčových vývozních trzích v čele s Německem, kde dochází ke stabilizaci a oživení ekonomiky, a současně vyhlížejí další pokles úrokových sazeb v eurozóně i v Česku. Ten sice bude pomalejší, než se původně, začátkem roku, mínilo, ale i tak letos poskytne pozitivní impuls ekonomice díky zvýšení dostupnosti úvěrů a financování. Zároveň je pokles sazeb dokladem toho, že inflaci se daří krotit. Což je z hlediska podnikatelů další pozitivní zpráva.

Nálada spotřebitelů v červnu víceméně stagnovala po rychlém zlepšení začátkem letoška, kdy opadly zásadní obavy z energetické drahoty, možného nezkrocení či návratu inflace nebo z dopadů konsolidačního balíčku. Na další pozitivní impuls nálada spotřebitelů čeká. Mohlo by jej přinést výraznější zlevnění hypoték. Ty však nyní, co se týče sazeb, spíše stagnují, což souvisí se zmíněným pomalejším než původně očekávaným poklesem úrokových sazeb v ekonomice i těch České národní banky. 

V dalších měsících letošního roku by měla celková nálada vzrůst nad hodnotu sta bodů. Což by se stalo poprvé od května 2022, tedy od prvních měsíců invaze Ruska na Ukrajinu, jejíž dopady dolehly na tuzemskou ekonomiku i náladu spotřebitelů a podnikatelů. Dalšímu růstu nálady bude letos nahrávat další snižování úrokových sazeb u nás i v eurozóně při poměrně nízké úrovni inflace i míry nezaměstnanosti.

Témata:  ekonomika inflace

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.