Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvýšení daně z nafty se odrazí na cenách všeho, míní majitelka spediční firmy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Zvýšení spotřební daně z nafty se podle Danuše Kudrové, majitelky spediční firmy s provozovnou v Žalanech na Teplicku, odrazí na cenách veškerého zboží. Dopravci budou navíc v nevýhodě oproti firmám v zahraničí, třeba v Polsku, které díky levnější naftě nabídnou i levnější přepravu.

Majitelka to řekla ČTK v reakci na novelu o spotřebních daních, kterou v pátek podepsal prezident Petr Pavel. Novela dnes vyšla ve Sbírce zákonů, daňová sazba se zvýší od úterka. Daň z nafty se zvýší na úroveň, která platila do loňského června.

"Zvýšení daně na naftu ovlivní veškeré ceny veškerého zboží, které se prodává, které nakupujeme," uvedla Kudrová. "Zaplatíme to všichni," doplnila. Její firma Spedice Kudrová se sídlem v Brně převáží zboží od stavebního materiálu přes potraviny po oblečení. "Všechno, co nakoupíme v obchodech, našimi kamiony převážíme," doplnila Kudrová. Kamiony jezdí nejen v tuzemsku ale i v zahraničí. "Budeme špatně konkurenceschopní, protože v Polsku jsou ceny nafty momentálně nejnižší, takže polští dopravci budou ve výhodě a budou nám velkou konkurencí," podotkla majitelka.

Spedice Kudrová disponuje 20 kamiony a zaměstnává 20 řidičů. Vozidla mají stanoviště v Žalanech nedaleko lázeňského města Teplice. Podle majitelky se zřejmě nedá proti vyšší sazbě daně z nafty nijak bránit, změnu může učinit pouze vláda, dodala.

Témata:  nafta

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.