Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlato kvůli koronaviru dál zdražuje, je blízko maxima za osm let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zlato, považované za bezpečnou investici v dobách nejistoty, dnes na světových trzích dál zdražuje. K růstu mu pomáhají zejména obavy z pokračujícího šíření koronavirové nákazy, které kazí optimismus ohledně rychlého ekonomickému oživení. Jedna troyská unce (oz; 31,1 gramu) dopoledne stála zhruba 1772 dolarů a je blízko osmiletého maxima.

Výhled globálního ekonomického oživení se minulý měsíc zhoršil nebo jej analytici ponechávají nanejvýš stejný.

Americký stát Kalifornie v neděli nařídil uzavřít některé bary, předtím tak učinily i státy Texas a Florida. Ve Spojených státech v posledních dnech přibývají rekordní počty nakažených nemocí covid-19.

"S nárůstem počtu případů nemoci covid-19 v USA, reálnými sazby směřujícími do negativního pásma a pokračujícím stimulem zůstává prostředí pro růst cen zlata příznivé," uvedla podle agentury Reuters společnost MKS PAMP, která se zabývá obchodováním s drahými kovy.

Palladium dopoledne přidávalo 0,7 procenta na 1873,70 za unci, platina pak měla k dobru 1,8 procenta. Stříbro vykazovalo růst zhruba o 0,6 procenta na 17,85 dolaru za troyskou unci.

Zlato si udržuje své pozice i přes výrazný nárůst ceny některých rizikovějších aktiv, jako jsou například americké akcie, uvedl už dříve analytik Purple Trading Štěpán Hájek. Podle prognóz společnosti Golden Gate by zlato mohlo ještě letos překonat hranici 2000 dolarů za troyskou unci.

Témata:  zlato ekonomika Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy