Vyhazov či propad mezd kvůli covidu postihl třetinu Čechů

Ztráta práce či propad výdělku kvůli pandemii nemoci covid-19 v listopadu postihly asi třetinu Čechů, nebo jejich blízkých.

Ilustrační fotografie
reklama

Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research. Negativně nynější situace, kdy stát kvůli šíření covidu-19 nařídil uzavření restaurací, provozoven služeb nebo části obchodů, zasáhla hlavně živnostníky. Více než polovina z nich zaznamenala kvůli pandemii pracovní problémy. Obavy ze ztráty práce má v současnosti více než polovina všech Čechů, což je mírně více než za první vlny epidemie na jaře.

Přímo zasáhla koronavirová krize práci zhruba čtvrtiny účastníků průzkumu. Tři procenta lidí přišla od březnového začátku epidemie v Česku o práci a nedaří se jim stále najít novou, další dvě procenta mají po ztrátě práce nyní jen nárazové výdělky díky brigádám. Dalším 18 procentům Čechů klesl výdělek, nebo jsou na nucené dovolené. Devět procent dotázaných pak nezaznamenalo problémy osobně, pokles mzdy nebo propuštění však zasáhlo někoho z členů jejich domácnosti.

S pracovními problémy se potýkají hlavně živnostníci. Sedm procent jich je po ztrátě práce bez výdělku a dalších devět procent přežívá jen díky brigádám. Propad výdělku zasáhl 29 procent živnostníků a devět procent z nich zaznamenalo problémy s prací u člena domácnosti. Ze zaměstnanců přišla úplně o práci jen dvě procenta lidí, 16 procentům klesl výdělek a devět procent hlásí problém s prací u člena domácnosti. Zaměstnancům podle autorů průzkumu pomohly zachovat pracovní pozice vládní programy podpory.

Podíl lidí bez práce nebo s propadem příjmů je v současnosti nižší než při první vlně epidemie na jaře. Na přelomu dubna a května hlásilo až sedm procent lidí, že ztratilo práci, a dalších 24 procent se potýkalo s poklesem výdělku. Do konce léta se pak situace postupně zlepšovala, ale nyní problémů s prací a výdělkem v Česku opět přibývá. Ještě v polovině října hlásilo v průzkumu PAQ Research potíže s prací přímo u sebe jen 16 procent lidí a u členů domácnosti dalších 11 procent dotázaných.

Velké finanční problémy má podle průzkumu nyní podobně jako v předchozích týdnech a měsících kolem 12 procent domácností v Česku. Příjem těchto domácností klesl od začátku epidemie covidu-19 o 30 a více procent a úspory jim vystačí jen nejvýše na dva měsíce. Lehčí ekonomické problémy má dalších 25 procent domácností. Ty buď zaznamenaly propad příjmů také o 30 a více procent, ale mají úspory aspoň na půl roku, nebo se jim méně propadly příjmy, ale úspory jim na půl roku nevystačí. S problémy se potýkají hlavně domácnosti živnostníků, lidí pracujících na dohodu nebo lidí s nižším vzděláním.

Kvůli ekonomickým problémům se přibližně čtvrtina domácností rozhodla omezit výdaje například na nákup potravin, oblečení či vybavení domácnosti, na návštěvy restaurací, kulturu nebo cestování. To může podle autorů průzkumu vést k poklesu domácí poptávky a tím i ke zpomalení ekonomiky následovanému dalšími otřesy na trhu práce.

Údaje vycházejí z průzkumů prováděných pravidelně každé dva až tři týdny od letošního března, kdy se v Česku začal šířit koronavirus. Poslední průzkum je z 10. listopadu. Průzkumů se účastní 2200 a 2600 lidí. Na průzkumech spolupracují společnost PAQ Research, vědci z iniciativy IDEA AntiCovid a agentura NMS.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky