Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve výrobě začaly stagnovat či klesat mzdy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Přes velký nedostatek pracovníků začaly ve výrobě stagnovat či dokonce klesat mzdy. Výjimku tvoří Královéhradecko a v případě některých pozic i střední Čechy. Na opačném konci spektra je Ústecko, následované Libereckým a Moravskoslezským krajem. Vyplývá to z průzkumu mezd, který na podzim uskutečnila personální agentura Grafton Recruitment.

Nejvyšší zaznamenanou mzdu ve výrobě má ředitel výrobního závodu, který si v Praze přijde až na 200.000 Kč měsíčně. Nejméně si naopak vydělá výrobní dělník v Moravskoslezském kraji, jehož nástupní mzda může začínat na 17.000 Kč.

"O kolik mzdy ve výrobě a inženýringu meziročně rostly na Královéhradecku, o tolik klesly na Ústecku. Výrazný propad mezd je patrný také v Libereckém a Moravskoslezském kraji. V Jihomoravském kraji a na Vysočině klesaly zatím pouze nejvyšší mzdy," uvedla marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková. Meziroční rozdíly se na některých pozicích pohybují i v desítkách procent.

Nejlépe honorovanou pozicí v inženýringu a výrobě je vedoucí výrobního závodu, který si jako jediný z oboru přijde minimálně na 100.000 Kč hrubého měsíčně. Nejvyšší maximální mzda na této pozici byla zaznamenána v Praze (200.000 Kč), typické rozpětí v rámci republiky však činí 100.000 až 180.000 korun.

Na šesticifernou nástupní mzdu má v oboru šanci ještě dalších šest pozic, a to vedoucí konstrukce, technický ředitel, vedoucí výroby, manažer štíhlé výroby, manažer technologie a manažer kvality.

Naopak nejnižší mzdy mají ve výrobním sektoru pracovníci výrobního provozu, tedy lidé na řemeslnických a dělnických pozicích. Nejhůře jsou honorováni operátoři výroby v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Zároveň jde o jediné dva případy v celém výrobním oboru, kde si zaměstnanec při nástupu vydělá méně než 20.000 korun. Mzda s dolní hranicí pod 30.000 Kč je běžná například u pozic CNC operátor, obráběč kovů/horizontář, brusič, zámečník, CNC frézař/soustružník či lakýrník.

Vedoucí závodu si meziročně pohoršili o 10.000 až 20.000 Kč, v Moravskoslezském kraji až o 50.000 korun. Manažeři kvality si pohoršili o 5000 až 15.000 Kč, v Ústeckém kraji až o 30.000 Kč.

Mistři ve výrobě si naopak polepšili nejčastěji o 5000 korun, na Královéhradecku dokonce o 25.000 Kč. Inženýři automatizace vydělávají proti loňskému roku o 5000 až 10.000 Kč více, v Praze a v Královéhradeckém a Pardubickém kraji dokonce až o 15.000 Kč. Obchodně-techničtí zástupci si meziročně polepšili o 10.000 Kč, v Jihočeském kraji až o 20.000 korun.

I přesto, že na trhu začínají kvůli pandemii panovat obavy z negativního vývoje, firmám stále chybí velké množství pracovníků. Nejméně uchazečů je na pozice technologů, PLC programátorů, konstruktérů, elektroinženýrů, BOZP specialistů, inženýrů kvality, specialistů údržby, procesní inženýry a mistry se znalostí angličtiny. Nejvíce pak firmám chybí operátoři výroby, CNC operátoři, brusiči, zámečníci, kontroloři kvality a svářeči, dodala Součková.

Témata:  výroba platy / mzdy Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy