Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trh práce neoživí z pandemie nejméně do roku 2023

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nejméně 220 milionů lidí po celém světě zůstane letos bez práce. To je mnohem více než před pandemií nemoci covid-19. Míra nezaměstnanosti bude činit 6,3 procenta. Slabé oživení trhu práce pak prohloubí stávající nerovnosti a pracovní trh po pandemii neoživí nejméně do roku 2023. Uvedla to ve svém dnešním výhledu pracovního trhu a sociálních trendů ve světě Mezinárodní organizace práce (ILO).

V příštím roce se má situace o něco zlepšit - bez práce bude 205 milionů lidí a míra nezaměstnanosti se sníží na 5,7 procenta. V roce 2019, tedy před pandemií, nemělo práci 187 milionů lidí a míra nezaměstnanosti činila 5,4 procenta.

"Růst zaměstnanosti nebude nejméně do roku 2023 stačit, aby vyrovnal utrpěné ztráty," uvedla ILO.

Ekonom ILO a hlavní autor zprávy Stefan Kühn agentuře Reuters řekl, že skutečný dopad na trh práce je dokonce ještě větší, pokud se zohlední zkrácená pracovní doba zavedená pro mnoho zaměstnanců a další faktory. Celkově odhaduje, že zkrácení pracovní doby v roce 2020 ve srovnání s rokem 2019 odpovídá 144 milionům pracovních míst na plný úvazek.

"Nezaměstnanost nevystihuje dopad (pandemie) na pracovní trh," dodal Kühn. Poznamenal, že zatímco ve Spojených státech po masivních propouštěních začala opět vznikat nová pracovní místa, jinde, zvláště v Evropě, zůstává mnoho lidí v režimu zkrácené pracovní doby.

Nejhůře zasaženi růstem nezaměstnanosti byly ženy, mladí lidé a dvě miliardy osob pracujících v tzv. šedé ekonomice.

V porovnání s rokem 2019 je také nyní po celém světě o 108 milionů lidí více zařazeno do kategorie chudých nebo extrémně chudých.

Témata:  trh práce ekonomika

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy