Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové ceny potravin v březnu dvanáctý měsíc za sebou klesly. Na domácích trzích jsou stále velmi vysoké a nadále rostou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin v březnu dvanáctý měsíc za sebou klesly. Proti rekordu, na který se dostaly loni v březnu krátce po ruské vojenské invazi na Ukrajinu, se ceny snížily o 20,5 procenta. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti únoru snížil o 2,8 bodu na 126,7 bodu. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Organizace zpřesnila směrem nahoru souhrnný index za únor, původně uváděla hodnotu 129,8 bodu. Loni v březnu index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

K březnovému poklesu přispěla kombinace dostatečných zásob, utlumené dovozní poptávky a prodloužení dohody umožňující bezpečný vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře, uvedla organizace. Pokles indexu odráží nižší ceny obilovin, rostlinných olejů a mléčných výrobků, které kompenzovaly nárůst cen cukru a masa.

"Zatímco na celosvětové úrovni ceny klesly, na domácích trzích jsou stále velmi vysoké a nadále rostou, což představuje další hrozbu pro potravinovou bezpečnost," uvedl hlavní ekonom FAO Maximo Torero.

Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 5,6 procenta, klesly zejména ceny pšenice a kukuřice. Index cen rostlinných olejů odepsal tři procenta. Proti hodnotě z loňského března se snížil o 47,7 procenta. Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 0,8 procenta.

Stoupla naopak cena cukru, a to o 1,5 procenta. Cena této komodity kvůli obávám z poklesu produkce v Indii, Thajsku a Číně se dostala na nejvyšší hodnotu od října 2016. Index cen masa vzrostl o 0,8 procenta.

V samostatné zprávě o nabídce a poptávce po obilovinách FAO zvýšila prognózu světové produkce pšenice na letošní rok. Stanovila ji na 786 milionů tun, což je o 1,3 procenta pod úrovní loňského roku. I tak jde o druhý nejvyšší zaznamenaný výsledek v historii.

"Téměř rekordní osevní plochy se očekávají v Asii, zatímco suché podmínky ovlivňují severní Afriku a jižní Evropu," uvedla organizace.

Témata:  potraviny ceny potravin obilí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy