Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světové ceny potravin se v dubnu kvůli koronaviru prudce snížily

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světové ceny potravin se v dubnu kvůli dopadům koronaviru prudce snížily. Pokles vykázaly navíc už třetí měsíc po sobě, uvedla dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Poptávka zeslábla vinou omezení prodeje zaváděných ve snaze bránit dalšímu šíření viru.

Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, klesl proti předchozími měsíci o 3,4 procenta na 165,5 bodu.

Index, který měří cenu cukru, se v porovnání s březnem snížil o 14,6 procenta a je na třináctiletém minimu.

Koronavirová krize zasáhla poptávku a klesající ceny ropy také snížily zájem o cukrovou třtinu, používanou k výrobě etanolu, uvedla s odkazem na zprávu agentura Reuters.

Index cen rostlinných olejů klesl o 5,2 procenta. Zlevnil jak palmový, tak i sojový a řepkový olej.

Index mléčných výrobků se snížil o 3,6 procenta. Ceny másla a sušeného mléka zaznamenaly dokonce dvojciferný pokles.

Index cen masa klesl o 2,7 procenta. Zotavila se poptávka v Číně, ani ta ale nedokázala vyrovnat pokles dovozu do jiných částí světa.

Na rozdíl od ostatních indexů se index cen obilovin snížil pouze nepatrně. Výrazně sice vzrostly ceny pšenice a rýže, ale ceny kukuřice se prudce snížily.

Témata:  potraviny nákupy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy