Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světová banka zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,1 procenta

ekonomika
ekonomika
Foto: Pixabay

Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,1 procenta z 1,7 procenta předpokládaných v lednu. Vyplývá to z dnešní zprávy SB o vyhlídkách světového hospodářství. Růst globální ekonomiky by měl letos navzdory zlepšení odhadu zpomalit z loňských 3,1 procenta. Odhad růstu na příští rok banka zhoršila, a to na 2,4 procenta z 2,7 procenta.

"Předpokládá se, že globální růst ve druhé polovině letošního roku výrazně zpomalí a že slabost bude pokračovat také v roce 2024," uvedla SB. "Inflační tlaky přetrvávají a přísná měnová politika bude mít výrazný dopad na ekonomickou aktivitu," dodala. V roce 2025 počítá banka se zrychlením růstu globální ekonomiky na tři procenta.

Hospodářský růst ve Spojených státech, které jsou největší ekonomikou na světě, letos podle SB zpomalí na 1,1 procenta z loňských 2,1 procenta. Banka nicméně prognózu pro letošní růst americké ekonomiky výrazně zlepšila oproti lednu, kdy jej odhadovala pouze na 0,5 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se letos podle nové prognózy zvýší o 0,4 procenta. V lednu přitom banka předpovídala, že ekonomiku eurozóny v letošním roce čeká stagnace.

Odhad letošního růstu čínské ekonomiky SB zlepšila na 5,6 procenta z dříve předpokládaných 4,3 procenta. V příštím roce však nyní namísto dříve očekávaného pětiprocentního růstu počítá se zvýšením čínského HDP pouze o 4,6 procenta.

K výraznému zlepšení banka přikročila u výhledu letošního vývoje ruské ekonomiky. V dnešní zprávě předpovídá, že ruský HDP se letos sníží pouze o 0,4 procenta. V lednu přitom předpokládala propad o 3,3 procenta. V příštím roce SB nadále počítá s návratem ruské ekonomiky k růstu. Ten by měl nicméně podle nové prognózy činit jen 1,2 procenta namísto dříve předpokládaných 1,6 procenta.

Loni ruská ekonomika podle SB klesla o 2,1 procenta. Rusko se kvůli útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí ze strany Evropské unie, Spojených států i dalších západních zemí. Ukrajinská ekonomika se loni v důsledku ruského útoku propadla o 29,1 procenta. V letošním roce počítá banka s jejím dvouprocentním růstem.

Témata:  Světová banka ekonomika

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.