Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krize na spadnutí? Světová banka zhoršila prognózu růstu globální ekonomiky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Světová banka (SB) zhoršila svoji prognózu globálního ekonomického růstu za loňský a letošní rok o 0,2 procentního bodu. Důvodem je pomalejší oživení obchodu a investic, než se doposud čekalo, přestože obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou se zmírňuje. Loni ekonomika podle prognózy rostla nejpomaleji od finanční ekonomického krize, vyplývá z prohlášení zveřejněného v noci na dnešek.

SB odhaduje, že za rok 2019 se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,4 procenta. To je nejméně od krize, ale také výrazné zpomalení z více než tří procent v letech 2017 a 2018. V letošním roce má sice tempo růstu mírně stoupnout na 2,5 procenta, ekonomika však zůstává zranitelná kvůli nejistotám v zahraničním obchodě a geopolitickému napětí.

Nejnovější odhad SB již bere v úvahu dosažení tzv. první fáze obchodní dohody, kterou USA a Čína oznámily minulý měsíc. Dohoda zrušila nová cla na čínské zboží a snížila některá již zavedená cla. Snížení cel bude mít podle banky sice spíše malý vliv na obchod, dohoda by ale měla zlepšit podnikatelskou náladu a výhled investic, a přispět tím k oživení růstu obchodu.

Růst globálního obchodu se má letos mírně zvýšit na 1,9 procenta z loňských 1,4 procenta. Loni byl růst obchodu nejnižší od finanční krize v letech 2008 až 2009. Zůstává také pod průměrným ročním růstem od roku 2010, který činí pět procent.

V jednotlivých vyspělých i rozvojových zemích bude situace různá. V USA, eurozóně a Japonsku čeká SB letos mírné zpomalení ekonomického růstu kvůli slabšímu zpracovatelskému sektoru a přetrvávajícím negativním vlivům amerických cel a odvetných kroků. V rozvíjejících se zemích má však růst oživit, i když bude slabší, než čekala SB v červnu.

Zlepšení růstu v rozvíjejících se zemích potáhne hlavně osm států. Argentina a Írán by se letos měly vymanit z recese. V šesti zemích růst zpomalí, a to v Brazílii, Indii, Mexiku, Rusku, Saúdské Arábii a Turecku.

Čínský HDP se má letos zvýšit o 5,9 procenta, v červnu přitom SB čekala zvýšení o 6,1 procenta. Ke zhoršení odhadu SB přiměl očekávaný vliv amerických cel. Za loňský rok pak snížila SB svůj odhad o 0,1 procentního bodu na 6,1 procenta, napsala agentura Reuters.

Témata:  ekonomika Světová banka

Související

Aktuálně se děje

4. prosince 2025 10:58

28. listopadu 2025 13:23

24. listopadu 2025 17:55

19. listopadu 2025 10:00

Zimní ranní rituály mohou vyjít draho: pokuty za běžící motor i sníh na autě

Zimní rána v Česku mají svůj stereotyp – rychle nastartovat motor, zapnout topení, vzít škrabku do ruky a doufat, že než led povolí, stihnete dopít kávu. Právě tato běžná praxe ale může řidiče stát pokutu. Stejně tak riskují ti, kdo vyjíždějí se zbytky sněhu a ledu na střeše nebo kapotě. Ačkoli tyto situace mnoho lidí nepovažuje za nebezpečné, zákon je vidí jinak – jako zbytečné obtěžování nebo dokonce ohrožení ostatních.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy