Sankce už drtí Rusko. Padá rubl, rostou sazby, obchodování je zastaveno

Komentář Jana Sušánky: Odpojení klíčových ruských bank od mezinárodní platebního systému swift a ruské centrální banky od dolarových rezerv začíná mít zásadní dopad na ruskou ekonomiku a rubl. Ruská měna v pondělí ráno klesla o 30 procent vůči dolaru a je na novém historickém minimu 112 rublů za dolar. V průběhu dne může dojít k jeho dalšímu oslabení.

Ilustrační fotografie
reklama

Díky poklesu rublu otevře ruská burza až o tři hodiny později než obvykle tedy v 8:00 SEČ, a pravděpodobně se pozastaví obchodování na akciovém trhu. Ruská centrální banka zároveň reaguje na oslabování rublu zvýšením základní úrokové sazby z 9,5 procenta na 20 procent.

Oslabení rubu by mělo mít pozitivní dopad na americký dolar. Vůči české koruně je hodnota k americkému dolaru na úrovni 22,38. Během dne se očekává posilování dolaru. 

Díky zmrazení dolarových rezerv Ruské centrální banky má banka výrazný problém měnu intervenovat, aby udržela hodnotu rublu.  Kvůli sankcím se bance výrazně snížil objem devizových rezerv, za které může nakupovat svoji domácí měnu a měnu udržet funkční. Ruská centrální banka snižovala poslední roky závislost na americkém dolaru, pořád stále drží cca 16,4 procent v dolaru.

Díky poklesu ruských akcií a rublu investoři z celého světa včetně českých fondů začínají z Ruska couvat. V neděli večer oznámil největší Norský státní investiční fond, že prodá veškerá aktiva zainvestované v Rusku. Jedná se o podíly firem a vládních dluhopisů v hodnotě 62 miliard.

Zároveň ruská centrální banka nařídila makléřům pozastavit prodej ruských cenných papírů od zahraničních fyzických a právnických osob. To by se mohlo dotknout i českých fondu, které mají v Rusku své pozice a rozhodly se je prodat až nyní. 

Světové akcie reaguji na pád ruských akcií a rublu, evropské burzy po otevření klesají. Německý DAX spadnul o 2,09 procenta, britské akcie FTSE 100 klesly o 1,12 % a futures na index S&P 500 klesly o 1,37%. Pražská burza také zahajuje poklesem, momentálně o 2,55 procenta. 

V následujících hodinách se očekává zvýšená volatilita. Záleží na hodně na tom, jak dopadne vyjednávání ruské a ukrajinské strany v Bělorusku.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky