Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Plyn zlevnil. Vyplatí se fixovat či spíše ne?

Zemní plyn
Zemní plyn
Foto: Pixabay

V posledních letech jsme byli svědky strmého růstu, kdy plyn mnohým lidem ukázal, že vyčkávat s fixací se většinou spíše nevyplácí. Dnes už je situace příznivější, přesto vyvstává celá řada otázek. Nejen ohledně ceny, ale také budoucí dostupnosti plynu.

Mnoho z nás vzpomíná na krásné časy a sazby z roku 2021, kdy se pohybovala megawatthodina (MWh) plynu kolem 700 Kč. Na podzim se situace začala zhoršovat, poté přišla válka na Ukrajině a my byli svědky nejhorší cenové eskalace v historii. Ceny rychle šplhaly k hranici 2000 Kč za MWh – a brzy ji překročily. Koncem roku 2022 již měli někteří odběratelé sazby přes 5000 Kč za MWh, což bylo třeba řešit. Vládní strop proto v loňském roce určil jako maximální cenu za 1 MWh částku 3025 korun.Pokles cen je kombinací několika faktorů

„Letos oproti loňskému roku domácnosti ušetří. Navzdory zdražení distribučních poplatků se dnes i u větších dodavatelů mohou lidé dostat na částky kolem 1700 až 1900 Kč za MWh,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz.Co přesně za zlevnění plynu může? Jde o kombinaci faktorů, jako je snížení spotřeby u domácností i podniků, které je dáno nutností dělat úsporná opatření. Dále i mírnější zima, a tedy menší poptávka. Vliv může mít i ruský plyn, který k nám již zase proudí přes Ukrajinu a Maďarsko. A je levnější než plyn z Norska nebo z LNG terminálů.

Co očekávat v dalším období

Je pravděpodobné, že ruský plyn tady jednou skutečně nebude. Jak to ovlivní cenu a budoucí dostupnost plynu, to se můžeme jen dohadovat. Jisté však je, že v České republice odstavíme uhelné elektrárny. „A zde máme jednu jistotu. S jejich odstavením neklesne naše spotřeba elektřiny, takže veškerou elektřinu, kterou máme z uhlí, budeme muset vyrobit jinak a plyn je jediná aktuálně možná náhrada. To vše povede k jedinému – plyn se zdraží a o dost,“ upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz.Ačkoli plyn zlevnil, je zřejmé, že bude opět zdražovat, proto bychom neměli dělat stejné chyby jako v roce 2021. Pojďme si to ukázat na příkladu odběratele s roční spotřebou 20 MWh, kterému v lednu 2022 skončila fixace. Pokud by podepsal novou smlouvu s předstihem, mohl mít cenu 700 Kč/MWh a platit 14 000 Kč ročně.Pokud ale počkal až do ledna, kdy už se plyn pohyboval kolem 1800 Kč/MWh, zaplatil ročně 36 000 Kč, tedy o 22 000 víc. Kdyby mu fixace končila ještě později, mohl za stejnou spotřebu platit 60 000 Kč ročně.Fixovat či nikoliv?

„V době, kdy jsou ceny příznivé a neočekává se žádné výrazné zlevňování, se čekání určitě nevyplácí. Lepší je včas fixovat aktuální sazby. Klíčové ovšem je najít si nejvýhodnější nabídku, díky které nebudete platit víc, než skutečně musíte,“ doporučuje Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

Témata:  zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

6. září 2024 15:14

Jak často měnit práci? Pocity a motivace rozhodují

Jak často je nejlepší měnit práci? Závisí to na oboru, věku a pracovní pozici. Ideální čas na změnu se liší, klíčové jsou vaše osobní pocity a důvody, proč práci měníte nebo zůstáváte. Pravidla nejsou striktní.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy