Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá a italská ekonomika zpomalují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německá ekonomika letos, poprvé od finanční krize v roce 2009, klesne. Uvedl to dnes šéfekonom Deutsche Bank Stefan Schneider, který pokles připisuje šíření koranaviru.

Předpokládá, že se německý hrubý domácí produkt sníží o 0,2 procenta. Loni vykázal hrubý domácí produkt (HDP) největšího evropského hospodářství růst o 0,6 procenta. Vlivem mimořádných opatření italských úřadů při potírání nákazy se snížil objem italského hospodářství o deset až 15 procent, uvedl dnes ekonom Lorenzo Codogno ze společnosti LC Macro Advisors.

Růst německého HDP se podle Schneidera v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem zpomalí o 0,2 procenta, ve druhém pak o 0,8 procenta.

Codogno očekává, že růst italského HDP se v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem sníží o 1,2 procenta, ve druhém čtvrtletí pak o tři procenta.

Italská ekonomika v posledním loňském kvartálu, před rozpukem nákazy v zemi, kleslo v porovnáním s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta, což znamená, že třetí největší ekonomika eurozóny je téměř jistě v recesi.

Italská vláda dnes kvůli šíření koronaviru v celé zemi až do 3. dubna nařídila karanténu. "Vyjdu-li z předpokladu, že opatření skončí na konci dubna, pak očekávám, že se objem italské ekonomiky v květnu zotaví a v červnu oživí," uvedl Codogno.

Témata:  ekonomika Itálie Německo Koronavirus COVID-19

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.