Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá a italská ekonomika zpomalují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německá ekonomika letos, poprvé od finanční krize v roce 2009, klesne. Uvedl to dnes šéfekonom Deutsche Bank Stefan Schneider, který pokles připisuje šíření koranaviru.

Předpokládá, že se německý hrubý domácí produkt sníží o 0,2 procenta. Loni vykázal hrubý domácí produkt (HDP) největšího evropského hospodářství růst o 0,6 procenta. Vlivem mimořádných opatření italských úřadů při potírání nákazy se snížil objem italského hospodářství o deset až 15 procent, uvedl dnes ekonom Lorenzo Codogno ze společnosti LC Macro Advisors.

Růst německého HDP se podle Schneidera v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem zpomalí o 0,2 procenta, ve druhém pak o 0,8 procenta.

Codogno očekává, že růst italského HDP se v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem sníží o 1,2 procenta, ve druhém čtvrtletí pak o tři procenta.

Italská ekonomika v posledním loňském kvartálu, před rozpukem nákazy v zemi, kleslo v porovnáním s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta, což znamená, že třetí největší ekonomika eurozóny je téměř jistě v recesi.

Italská vláda dnes kvůli šíření koronaviru v celé zemi až do 3. dubna nařídila karanténu. "Vyjdu-li z předpokladu, že opatření skončí na konci dubna, pak očekávám, že se objem italské ekonomiky v květnu zotaví a v červnu oživí," uvedl Codogno.

Témata:  ekonomika Itálie Německo Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima

Komentář Olívie Lacenové: Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.