Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německá a italská ekonomika zpomalují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Německá ekonomika letos, poprvé od finanční krize v roce 2009, klesne. Uvedl to dnes šéfekonom Deutsche Bank Stefan Schneider, který pokles připisuje šíření koranaviru.

Předpokládá, že se německý hrubý domácí produkt sníží o 0,2 procenta. Loni vykázal hrubý domácí produkt (HDP) největšího evropského hospodářství růst o 0,6 procenta. Vlivem mimořádných opatření italských úřadů při potírání nákazy se snížil objem italského hospodářství o deset až 15 procent, uvedl dnes ekonom Lorenzo Codogno ze společnosti LC Macro Advisors.

Růst německého HDP se podle Schneidera v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem zpomalí o 0,2 procenta, ve druhém pak o 0,8 procenta.

Codogno očekává, že růst italského HDP se v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem sníží o 1,2 procenta, ve druhém čtvrtletí pak o tři procenta.

Italská ekonomika v posledním loňském kvartálu, před rozpukem nákazy v zemi, kleslo v porovnáním s předchozími třemi měsíci o 0,3 procenta, což znamená, že třetí největší ekonomika eurozóny je téměř jistě v recesi.

Italská vláda dnes kvůli šíření koronaviru v celé zemi až do 3. dubna nařídila karanténu. "Vyjdu-li z předpokladu, že opatření skončí na konci dubna, pak očekávám, že se objem italské ekonomiky v květnu zotaví a v červnu oživí," uvedl Codogno.

Témata:  ekonomika Itálie Německo Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy