Nejbohatší lidé Česka přichází o miliardy. Babiše stál koronavirus 5 miliard

Nejbohatší lidé přicházejí kvůli koronaviru o miliardy korun. Týká se to jak světových magnátů, tak i majetných Čechů. Podle ekonoma Lukáše Kovandy například premiér Andrej Babiš přišel o pět miliard.

Andrej Babiš

500 nejbohatších lidí světa podle agentury Bloomberg přišlo v uplynulých dnech kvůli burzovním propadům v souhrnu o 444 miliard dolarů, tedy o 10,3 bilionu korun.

Jak upozornil Kovanda, je to suma, která se blíží hodnotě všeho, co česká ekonomika vyprodukuje za dva roky. "Největší boháče planety zasáhl zejména propad burz, který byl nejdramatičtější od světové finanční krize roku 2008. Trhy se obávají dopadu šíření koronavirové nákazy na ziskovost firem a podniků, což vede k pádu cen akcií," uvedl Kovanda.

O nejvíce peněz přišel Jeff Bezos, zakladatel a šéf Amazonu, který zchudnul o 11,9 miliardy dolarů, tedy 275 miliard korun. Nejbohatší Čech Petr Kellner, která ovládá skupinu PPF, vlastní podle Bloombergu 11,8 miliardy dolarů neboli zhruba 272 miliard korun.

Kellner ale kvůli koronaviru přišel o zhruba 18,5 miliardy korun. Nejinak je na tom podle Kovandy i majetek Andreje Babiše. Te se "v uplynulých pěti dnech podle Bloombergu scvrkl o necelých pět miliard korun. V letošním roce, od začátku ledna, ovšem Babiš zchudl podle Bloombergu o více než devět miliard korun," uvedl ekonom.

Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, podle Bloombergu přišel o deset miliard dolarů, tedy o 231 miliard korun. Ztráty utrpěli ale i Bernard Arnault, Elon Musk nebo Warren Beuffett.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky