Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maláčová chce odpustit živnostníkům na půl roku platby na důchod

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Facebook

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhla, odpustit živnostníkům na půl roku povinné platby na důchodové pojištění. Důvodem je propad tržeb živnostníků v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Opatření by bylo účinné od března a dotklo by se podle úřadu asi 600.000 lidí. Jak nákladné by opatření bylo, úřad neuvedl. Ve středu Maláčová řekla České televizi, že odpuštění sociálních odvodů živnostníkům na tři až čtyři měsíce by stálo asi 13 miliard korun.

MPSV dnes odeslalo do připomínkového řízení návrh zákona, který by odpuštění plateb umožnil. Zákon bude podle úřadu projednán Parlamentem ve stavu legislativní nouze pravděpodobně v úterý 24. března. V případě schválení by bylo prominutí plateb na důchodové pojištění účinné od března a platilo by do srpna. U živnostníků, kteří již za letošní březen zálohy zaplatili, by byla březnová platba brána jako platba za září.

Vláda kvůli šíření koronaviru minulý týden postupně zrušila výuku na školách, zakázala vstup veřejnosti například do posiloven, wellness zařízení a saun či hudebních a společenských klubů a také uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Podle MPSV to mělo na část živnostníků přímý negativní dopad kvůli uzavření jejich provozoven nebo nepřímý dopad, protože se kvůli uzavření škol musejí starat o děti.

"OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) jsou v tuto chvíli jednou z nejvíce ohrožených skupin pracujících, protože často nemohou vůbec pracovat a současně nemají nárok například na ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy nebo na náhradu mzdy jako zaměstnanci," sdělila ministryně Maláčová. "Jako vláda se musíme postarat především o to, aby se lidé neocitli v existenčních problémech. To se týká zaměstnanců i OSVČ. Nikdo si tuhle situaci nevybral, všichni jsme na jedné lodi," doplnila.

Plán na odpuštění plateb živnostníkům potvrdil také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na twitteru. "Připravujeme opatření pro OSVČ, po kterých nebudeme požadovat zálohy na sociální a zdravotní pojištění," sdělil.

Vláda ve čtvrtek rozhodla, že živnostníci dostanou nově takzvané ošetřovné 424 korun na den, pokud museli kvůli uzavření škol zůstat doma s dětmi ve věku do 13 let. Kabinet také jako pomoc firmám kvůli koronavirové krizi schválil, že zaměstnavatelům proplatí náhrady mezd lidem v karanténě a 80 procent mzdy pracovníků zavřených provozů.

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala na konci loňska 1,03 milionu osob samostatně výdělečně činných. Z nich muselo sociální odvody platit 705.600. Podnikání měli jako hlavní činnost.

Témata:  Jana Maláčová OSVČ Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 12:03

Předpověď počasí na noc a úterý 21. května

Z centrálního Středomoří bude do střední Evropy postupovat tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Martin Exner

Rozhovor

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jít proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost.