Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize, říká šéfka MMF

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to dnes podle serveru televize CNBC šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

"Nikdy v historii MMF jsme nebyli svědky toho, že by se světová ekonomika zastavila," řekla Georgievová v projevu v ženevském sídle Světové zdravotnické organizaci (WHO). "Nyní se nacházíme v recesi, je to mnohem horší než globální finanční krize," dodala. Koronavirová krize podle šéfky MMF představuje "nejtemnější hodinu lidstva a velkou hrozbu pro celý svět".

Georgievová rovněž uvedla, že MMF spolupracuje se Světovou bankou a dalšími mezinárodními finančními institucemi na zmírnění ekonomických dopadů koronaviru, kterým se již po celém světě nakazil více než milion lidí. Vyzvala rovněž centrální banky ve vyspělých zemích, aby podpořily rozvíjející se země.

Georgievová upozornila, že MMF má pro boj s dopady koronaviru k dispozici až bilion dolarů (téměř 26 bilionů Kč). "Jsme odhodláni využít z této částky tolik, kolik bude zapotřebí," dodala. O finanční pomoc již u MMF podle ní požádalo více než 90 zemí.

Témata:  Koronavirus COVID-19 ekonomika MMF

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

5. června 2025 11:34

Láká, lže, vydělává: Jak SHEIN klame spotřebitele a ničí planetu

dTest se společně s dalšími 24 spotřebitelskými organizacemi z celé Evropy a pod koordinací organizace BEUC podílí na podání stížnosti k Evropské komisi a evropským dozorovým orgánům proti společnosti SHEIN kvůli používání klamavých technik, tzv. „dark patterns“. Tyto praktiky tlačí spotřebitele k nákupům, které původně neměli v úmyslu uskutečnit, a přispívají tak k ekologickým a společenským problémům spojeným s odvětvím tzv. rychlé módy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.