Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace na Slovensku byla v listopadu nejvyšší za posledních téměř 17 let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Ceny zboží a služeb na Slovensku v listopadu v meziročním srovnání stouply nejvíce za posledních téměř 17 let. Inflace zrychlila na 5,6 procenta z říjnových 5,1 procenta, informoval dnes slovenský statistický úřad. Spotřebitelské ceny rostou rychlejším tempem než dříve i v jiných státech, mimo jiné v České republice.

Inflaci na Slovensku ovlivnily kromě jiného vyšší ceny potravin i ceny bydlení a energií, které mají dohromady značný podíl na výdajích domácností. Zdražily rovněž pohonné hmoty.

Ceny potraviny byly v listopadu oproti loňsku vyšší o 4,8 procenta, v meziročním srovnání tak zdražily nejrychleji od loňského května. Z hlavních kategorií potravin si spotřebitelé připlatí za chléb, mléko a sýry, jakož i oleje a tuky. Do inflace se promítlo také zdražení stavebních materiálů.

V Česku meziroční míra inflace v listopadu vystoupila na šest procent z říjnových 5,8 procenta. Naposledy tímto tempem rostly spotřebitelské ceny v říjnu 2008.

Za prvních 11 měsíců letošního roku se ceny zboží a služeb na Slovensku zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loni o 2,9 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své zářijové prognóze počítalo s letošní inflací na úrovni 2,5 procenta. V příštím roce inflaci v zemi ovlivní i zdražení regulovaných cen energií pro domácnosti a malé podniky.

Témata:  inflace Slovensko EUR

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy