Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Heinekenu prudce klesl zisk, firma propustí 8 000 lidí

Heineken
Heineken
Foto: Pixabay

Nizozemské společnosti Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě, loni klesl provozní zisk o 35,6 procenta na 2,42 miliardy eur (62,4 miliardy Kč). Firma, která působí i v České republice, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Výsledek odpovídá očekáváním, hospodaření totiž ovlivnila koronavirová omezení. Podnik nepředpokládá, že se výsledky za letošní rok přiblíží úrovni z roku 2019, tedy době před pandemií. Kvůli úsporám propustí 8000 lidí, což představuje asi devět pracovní síly z roku 2019.

Snížením počtu zaměstnanců si chce Heineken zajistit návrat provozní marže na úroveň před krizí. Zpět na 17 procentech před započtením jednorázových položek by podle plánu měla být v roce 2023. Loni marže činila 12,3 procenta. Do roku 2023 chce Heineken ušetřit dvě miliardy eur díky organizačním změnám či snížení počtu výrobků.

Návrat k normálu zajistí očkování v Evropě a v Severní Americe, myslí si generální ředitel Dolf van den Brink, který firmu vede od června. S nemocí covid-19 se tvrdě potýkají dva největší trhy Heinekenu, a to Brazílie a Mexiko. Heineken očekává, že se podmínky na trhu budou letos a příští rok postupně zlepšovat s tím, jak se v Evropě znovu pomalu otevřou bary a restaurace.

V České republice Heineken vlastní pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno. Skupina Heineken je dlouhodobě trojkou na českém trhu po Plzeňském Prazdroji a Pivovarech Staropramen.

Společnost Heineken ČR loni zvýšila zisk o tři procenta na 336 milionů korun. Tržby skupině vzrostly o 6,8 procenta na 3,59 miliardy Kč.

Témata:  Heineken propouštění

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

19. června 2025 14:22

Zlato vítězí nad eurem. Centrální banky ho skupují jako nikdy

Zlato v roce 2024 přepsalo historii světových rezerv. Podle zprávy Evropské centrální banky vůbec poprvé předstihlo euro a stalo se – hned po americkém dolaru – druhým nejvýznamnějším rezervním aktivem centrálních bank. Na konci loňského roku představovalo 20 procent jejich oficiálních devizových rezerv, zatímco euro 16 procent. Dolar si drží vedoucí pozici s podílem 46 procent.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy