Fiala: ČR má zásoby ropy na více než tři měsíce a zásoby plynu zhruba na měsíc

Tuzemské zásoby ropy i plynu překračují evropskou úroveň. Ropy a ropných produktů má Česko na více než tři měsíce, v případě výpadku dodávek ropy by tak nenastal výrazný problém. Zásob plynu má ČR při současné spotřebě zhruba na 30 dní, ale pokud skončí mrazivé počasí, vydrží v případě zastavení dodávek i na delší dobu. Ve Sněmovně to dnes v souvislosti se situací kolem ruské agrese na Ukrajině řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Petr Fiala (ODS)

"V tuto chvíli nemusíme mít obavu o dostatek energie a energetických surovin, pokud jde o ropu a plyn v České republice, ale pracujeme i s těmi černějšími signály," řekl dnes Fiala. S odvoláním na společnost Net4Gas uvedl, že nejsou signalizovány potíže s dodávkami. Dodávky podle něj proudí v nasmlouvaném objemu a nejsou signály, že by tomu mělo být jinak. Firma Net4Gas zajišťuje mezinárodní přepravu plynu přes Českou republiku.

Fiala připomněl, že podle evropských pravidel má mít Česko zásoby ropy na 90 dní. Česko to podle něj naplňuje a má i něco navíc. Zásobníky plynu v tuzemsku mají celkovou kapacitu kolem čtyř miliard krychlových metrů, což je v přepočtu na obyvatele jedna z nejvyšších hodnot Evropě. Aktuálně činí zásoby 700 milionů kubíků, což při současných denních odběrech stačí zhruba na měsíc. I kdyby se zcela zastavily dodávky z Ruska, šel by plyn odjinud, protože existují čtyři možnost, kudy by proudil, informoval premiér.

A kdyby Rusko zastavilo plyn, je Evropa schopná pro tento rok nahradit zdroje plynu od jiných dodavatelů, dodal.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky