Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

E-shopům se daří. Internetové obchody v průběhu koronavirové krize táhly český maloobchod

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Internetoví obchodníci zvýšili odhad letošního růstu prodejů o dalších pět procentních bodů na 25 procent, což znamená celkové tržby na úrovni rekordních 194 miliard korun. Na začátku roku předpovídali růst o 15 procent, v dubnu předpoklad zvýšili na 20 procent. Vyplývá to z aktuálního vyjádření Asociace pro elektronickou komerci.

Internetové obchody v průběhu koronavirové krize táhly český maloobchod a vykázaly razantní meziroční nárůst prodejů. Rozdíl v dubnu přesahoval 40 procent a postupně se ustálil na 25 procentech v červnu. Růst přitom podle výkonného ředitele asociace Jana Vetyšky pokračuje i ve druhém pololetí a původní letošní předpoklad přesáhne o 15 miliard korun.

"E-shopy a e-commerce jako celek zažily a zažívají velmi úspěšný rok, přestože v kontextu, který nikterak pozitivní není. Nejen české on-line obchody ale potvrdily svou kvalitu a flexibilitu a v uplynulých měsících zvládly bravurně zásobovat domácnosti i společnosti veškerým poptávaným zbožím. Češi si tak během nouzového stavu našli ještě pevnější vztah k nakupování přes internet," dodal Vetyška.

I když ekonomové předpovídají na podzim propad ekonomiky jako celku, Češi využívají on-line nákupů ještě víc než v minulosti a dávají jim přednost před návštěvou kamenných obchodů.

V případě nových omezení v důsledku druhé vlny koronaviru může podle Vetyšky dojít i k další netradiční situaci. Obvykle nejvýraznější vánoční sezona by mohla být podle něho do jisté míry nahrazena či prodloužena do všech podzimních měsíců. Na druhou stranu ovšem toto neobvyklé období přináší velkou výzvu v oblasti plánování a přípravě zásob na následující měsíce, dodal.

Témata:  e-shopy Koronavirus COVID-19 maloobchod

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.