Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v českou ekonomiku klesla. Lidé se bojí krize, očekávají zhoršení finanční situace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Důvěra v českou ekonomiku v listopadu opět poklesla, byť mírněji než v říjnu. Je tak nejnižší za celé období od července 2014. Nálada spotřebitelů se propadla nejníže od října 2014. Dále poklesl také sentiment v podnikatelské sféře, který je nejhorší dokonce od května 2014.

Zhoršování klíčových konjunkturálních ukazatelů, jehož jsme v posledních měsících svědky, zřetelně dokládá sestupnou fázi národohospodářského cyklu. Nepříjemnou novinku představuje skutečnost, že poprvé od zmíněného října 2014 čeká větší počet oslavených spotřebitelů v následujících měsících zhoršení své situace, než kolik jich očekává zlepšení. Mezi podnikateli v průmyslu tento nepříznivý stav, kdy jich více čeká zhoršení než zlepšení, trvá už od letošního května. Je tedy zřejmé, že zhoršování nálady se postupně v ekonomice šíří.

Roste zejména obava spotřebitelů ze zhoršení vlastní finanční situace, obava z nezaměstnanosti a inflace se ovšem v porovnání s říjnem nezvýšila. To svědčí o tom, že spotřebitelé jsou pod stále silnějším tlakem různých nepříznivých zpráv o ekonomické situaci u nás i ve světě, které slyší například z médií. Média referují třeba o zhoršování podmínek v tuzemském průmyslu, na který doléhá růst protekcionismu ve světě a související zpomalování čínské či německé ekonomiky.

Průmyslníci vyhlížejí pro příští tři měsíce pokles výroby a také zaměstnanosti. Investice budou příští rok podle jejich předpokladu nepatrně nižší než letos. Kromě průmyslu se zhoršuje nálada také podnikatelům ve stavebnictví a ve službách, naopak roste podnikatelům v obchodě. Stavebnictví se však navzdory zhoršení nálady stále poměrně daří, spíše se jedná o korekci než změnu trendu. Podnikatelé v obchodě těží z určité stabilizace v prostředí mezinárodního obchodu, k níž vedou signály o možné dílčí obchodní dohodě Spojených státu a Číny.

Do dalších měsíců je však třeba počítat převážně s dalším poklesem celkově důvěry v českou ekonomiku. Pokles bude odrážet postupující sestupný trend zmíněného národohospodářského cyklu tuzemské ekonomiky.  

Témata:  ekonomika finanční krize

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.