Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dopravci s vozy na elektřinu nebudou muset platit poplatky za obnovitelné zdroje

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dopravci, kteří jezdí s vozy na elektřinu, budou osvobozeni od poplatků z obnovitelných zdrojů energie (POZE). Dopravní podniky a železniční dopravci tak v součtu ušetří zhruba až 900 milionů korun. Vyplývá to z novely zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou minulý týden schválila Sněmovna. Upozornilo na to dnes Sdružení dopravních podniků ČR. Vozy na elektrickou trakci, tedy vlaky, tramvaje nebo trolejbusy, přepraví v ČR kolem 70 procent cestujících.

Dosud byli provozovatelé vozidel na elektrickou trakci povinni platit poplatky z obnovitelných zdrojů. To bylo podle provozovatelů mimo jiné v rozporu se závazkem státu na snižování emisí oxidu uhličitého. "Pro dopravní podniky to znamenalo, že provoz ekologicky čistých vozů byl de facto znevýhodňován oproti užívání autobusů se spalovacím motorem. Jestliže má stát na jedné straně zájem na snižování ekologické zátěže, v poslední době zejména produkce oxidu uhličitého, bylo finanční zatížení vozidel na elektřinu nelogické,“ řekl předseda sdružení Tomáš Pelikán.

Sdružení se na pozměňovacím návrhu zákona podílelo společně s železničními dopravci. Inspirací jim bylo například Německo. Změna bude platná pro všechny dopravní podniky v zemi.

Podle dopravců plynulo do státní pokladny za poplatky POZE od všech dopravců kolem 900 milionů korun ročně, z toho dopravní podniky zaplatily asi 300 milionů korun. "Dopravní podniky a České dráhy jsou ale financovány z veřejných rozpočtů, takže šlo pouze o přelévání peněz z jedné kapsy státní kasy do druhé,“ vysvětlil výkonný ředitel sdružení dopravních podniků Martin Chval.

V souhrnu za všechny dopravní podniky tvoří dopravní výkon elektrických trakcí více než polovinu vozových kilometrů, v některých městech i více.

Témata:  MHD Tramvaje

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 17:29

Bezpečnostní problémy společnosti Boeing přetrvávají. Akcie od začátku roku ztratily třetinu své hodnoty

Společnost Boeing (BA), největší světový výrobce letecké techniky, je opět pod drobnohledem veřejnosti kvůli nedávnému incidentu, kdy se za letu oddělil kryt motoru, což vedlo k nouzovému přistání. Tento incident se přidává k řadě bezpečnostních problémů, kterým společnost čelí, včetně lednového incidentu s oddělením dveří, k němuž došlo jen několik dní před vypršením dohody s ministerstvem spravedlnosti. Pokud úřady zjistí porušení dohody, může Boeing čelit znovuotevření smrtelných případů z let 2018 a 2019.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.