Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika zpomaluje. Důvěra je nejnižší za pět let

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Důvěra v českou ekonomiku v září klesla ve srovnání se srpnem o jeden bod na 94,6 bodu, a je tak nejnižší za zhruba pět let. V případě podnikatelů se důvěra snížila o 0,7 bodu na 92,9 bodu, u spotřebitelů to bylo o 1,8 bodu na 103,3 bodu. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Proti loňskému září je důvěra spotřebitelů i podnikatelů nižší.

Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku snížila o 0,9 bodu v obchodu a o 1,6 bodu u služeb. Naopak v průmyslu se už počtvrté za sebou nezměnila, stejná zůstala rovněž ve stavebnictví.

"V září výsledky konjunkturálních průzkumů nepřinesly žádná překvapivá zjištění. Důvěra podnikatelů napříč sledovanými odvětvími je stabilní, podniky dobře hodnotí zejména svou současnou situaci," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Přesto je podle něj možné pozorovat, že výsledky jsou dlouhodobě ovlivněny vysokou mírou nejistoty respondentů. "Lze proto zatím těžko odhadovat, jak se podnikatelská nálada bude v příštích měsících nadále vyvíjet," dodal.

Nejnovější ukazatelé důvěry by ale podle ekonoma ČSOB Petra Dufka neměly vést ani k výraznějšímu přehodnocování investičních záměrů firem ani spotřebitelského chování.

"Celkový vzkaz z průzkumu za letošní září a obecně za celé třetí čtvrtletí lze shrnout tak, že růst české ekonomiky zpomaluje, nejde ale o nic dramatického a vlastně ani překvapivého," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

U průmyslových podniků je důvěra už čtyři měsíce na 90,3 bodu. Průmyslníci tak nadále zůstávají nejpesimističtější ohledně vývoje ekonomiky za posledních šest let. Proti srpnu se snížilo hodnocení zahraniční poptávky. Podnikatelé v průmyslu očekávají v příštích třech měsících neměnné tempo růstu výroby. Očekávání vývoje zaměstnanosti jsou rovněž stejná.

Ve stavebnictví stagnuje důvěra podnikatelů na 101,8 bodu. Hodnocení poptávky po stavebních pracích se meziměsíčně mírně snížilo. Hodnocení současné celkové ekonomické situace je ale naopak vyšší. V následujících třech měsících stavaři stejně jako průmyslníci téměř neměnné tempo růstu stavební činnosti.

V obchodu je důvěra na 95,1 bodu. Podnikatelé hodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako v srpnu. Stav zásob zboží na skladech se zvýšil. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro nadcházející tři i šest měsíců jsou přibližně stejná.

Ve službách, kde je důvěra na 94,2 bodu, se hodnocení současné celkové poptávky snížilo. Očekávání pro další tři měsíce jsou ale také téměř neměnná.

Spotřebitelé mají vyšší obavy ze zhoršení jejich ekonomické situace v příštích 12 měsících. "Obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace se téměř nezměnily. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti zůstaly také téměř stejné jako v srpnu," uvedli statistici. Mírně se snížily obavy ze zdražování.

Témata:  ekonomika Česko

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.