Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny ropy se pohybují oběma směry

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

Ceny ropy dnes zprvu pokračovaly v poklesu, posléze ale americká lehká ropa WTI začala zdražovat v reakci na zprávu, že americké zásoby ropy vzrostly méně, než se očekávalo. WTI ale stále zůstává pod hranicí 50 dolarů za barel, a tedy nejníže od ledna 2019. Ropa reaguje na zprávy o stovkách nových případů onemocnění způsobených novým koronavirem v Asii a v producentských státech Blízkého východu a na varování Spojených států před možnou pandemií.

Cena severomořské ropy Brent před 16:30 SEČ vykazovala pokles o 0,5 procenta na 54,70 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu přidávala zhruba 0,2 procenta na 49,98 dolaru za barel.

Podle amerického Úřadu pro energetické informace (EIA) se americké zásoby ropy v týdnu do 21. února zvýšily o 452.000 barelů. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali větší nárůst - o dva miliony barelů.

Za "hluboce znepokojivý" označil nenadálý nárůst nových onemocnění šéf Světové zdravotnické organizace (WHO). Dodal ale, že se šíření nákazy ještě stále dá zastavit a nemusí vypuknout pandemie. Případy nákazy zatím oznámila zhruba třicítka zemí, stovky nových nemocných jsou v Asii.

Dnes se ke koronaviru hodlá na tiskové konferenci vyjádřit americký prezident Donald Trump. Toho podle zdrojů zpravodajského serveru CNBC rozezlil pokles akciových trhů vyvolaný obavami z dopadů koronaviru.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent duben 54,70 54,95 New York - NYMEX WTI duben 49,98 49,90

Témata:  ropa USA

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 10:42

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.