Dodavatel elektřiny nebo plynu může z různých důvodů ukončit činnost tak jako každý jiný podnikatel. Pokud v takovém případě nestihnete plynule přejít k novému dodavateli, stává se jím automaticky takzvaný dodavatel poslední instance určený Energetickým regulačním úřadem. Bude vám dodávat elektřinu nebo plyn za ceny stanovené úřadem nejvýše po dobu šesti měsíců. Během této doby musíte uzavřít novou smlouvu o dodávkách energií, jinak se z vás může stát černý odběratel.
Jestliže váš dodavatel ztratí oprávnění nebo možnost dodávat elektřinu či plyn, musíte si hledat nového dodavatele. Ovšem zákonné lhůty pro to, abyste jej našli, se pohybují v řádech několika málo dní od ukončení činnosti původního dodavatele. Jestliže nestihnete plynule přejít k novému, bude vám automaticky přidělen dodavatel energií, kterého zákon vzletně nazývá dodavatelem poslední instance. V současné době jsou jím v závislosti na konkrétním regionu společnosti ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika v případě elektřiny a E.ON Energie, innogy Energie (dříve RWE Energie) a Pražská plynárenská v případě plynu.
„Dodavatel poslední instance dodává spotřebitelům energie za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem, a to nejdéle šest měsíců. Právo na dodávky od dodavatele poslední instance mají ale jen ty domácnosti, které v předcházejících 12 měsících neměly spotřebu vyšší než 630 MWh,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Během šesti měsíců od zahájení dodávek energií od dodavatele poslední instance byste měli uzavřít novou smlouvu buď s ním, nebo s nějakým jiným dodavatelem. Před uzavřením smlouvy je na místě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících. Zvážit byste měli i to, zda uzavřete smlouvu na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. V případě smlouvy na dobu určitou můžete sice získat lepší cenu, ale na oplátku se musíte takzvaně upsat dodavateli na určité období. Navíc ukončit smlouvu na dobu určitou před uplynutím sjednané doby často buď nejde vůbec, nebo jen se zaplacením tučné smluvní pokuty. Není proto dobré sjednat si smlouvu na dobu určitou na období delší než jeden či dva roky. Pokud se totiž na trhu objeví lepší nabídky, bude vám stávající smlouva bránit je přijmout.
Situaci, kdy váš dodavatel zkrachuje, není radno podceňovat. Může vás to totiž přijít draho. Jestliže do půl roku od zahájení dodávek dodavatelem poslední instance neuzavřete novou smlouvu o dodávkách energií, ocitnete se v neoprávněném neboli černém odběru. „Důsledkem černého odběru může být nejen odpojení od elektřiny či plynu, ale i to, že budete muset zaplatit vyšší částku než tu za energie, které jste skutečně odebrali, včetně případných nákladů na obnovení dodávek,“ upozorňuje Lukáš Zelený.
Témata: dTest, energetika
Související
19. listopadu 2024 10:51
14. listopadu 2024 12:48
12. listopadu 2024 10:50
7. listopadu 2024 11:32
5. listopadu 2024 11:46
24. října 2024 11:49