Ukrajina: skrytý potenciál se probouzí

Těžce zkoušená země na východě Evropy má obrovský skrytý potenciál. A zdá se, že i díky ekonomickému rozmachu hledí její obyvatelé už k pověstnému světlu na konci tunelu. Ten ale bude ještě dlouhý…

Ilustrační fotografie

Ekonomice se daří, nálada spotřebitelů roste

Hospodářský rozmach potvrzují čísla za loňský rok. Ve čtvrtém kvartálu 2017 vzrostl HDP o 1,8 %, za celý rok posílil o 2,2 %. Zvyšovaly se i soukromá spotřeba a investice. Obyvatelé Ukrajiny zažili velké přírůstky svých mezd – experti hovoří o reálném zhodnocení o více než 40 %. A prognózy jsou nadále optimistické. HDP by letos měl vzrůst o 3,0 % a za rok dokonce o 3,2 %.

Jeden z největších pojišťovacích trhů ve Východní Evropě

Loni činilo ukrajinské předepsané pojistné předběžně 1,3 miliardy EUR, což tamější trh pasuje do jednoho z největších ve Východní Evropě. A potenciál je obrovský. Vždyť loni utratil každý Ukrajinec za pojištění v průměru jen 30 EUR, zatímco například Rakušané vydají 2.000 EUR, Češi cca 450 EUR.

Ještě v roce 2011 podnikalo na Ukrajině 442 pojistitelů. Pak došlo na velkou redukci a loni to bylo už „jen“ 296 subjektů (34 životních a 262 neživotních). Celých 93 % pojistného připadá na neživotní segmenty; životní pojištění se svými 7 % je doslova v plenkách.

UNIQA má na Ukrajině tržní podíl 5,5 % a patří jí první příčka. Loni dosáhla růstu pojistného o více než 60 % na 71,1 milionu EUR. Celý ukrajinský trh vzrostl loni asi o 30 %.

Obyvatel ubývá, korupce je stále mocná

Ukrajinci hledají stále více obživu a lepší život na západ od svých hranic. Od roku 2014 zažádalo více než 1,3 milionu obyvatel o povolení k pobytu v zemích EU. Silný trend vystěhování se odráží negativně v pracovním potenciálu na domácí ukrajinské půdě. Ani demografické prognózy neukazují na zmírnění a hovoří o dalším kontinuálním poklesu počtu obyvatel v produktivním věku o 1 % ročně v příštích letech.

Dalším problémem, který trápí Ukrajinu, je všudypřítomná korupce. Ačkoli si země v indexu korupce od Transparency International polepšila od roku 2012 ze 144. na současnou 130. příčku, je to stále hlavní brzda hospodářského rozvoje. Odborná studie Mezinárodního měnového fondu loni konstatovala, že kdyby ukrajinská korupce klesla na úroveň například Bulharska nebo Rumunska, přineslo by to růst HDP o dalších až 1,3 % ročně.

Ještě dlouhá cesta

Hodně musí Ukrajina dohánět také v oblasti produktivity. Ta je aktuálně asi na 50 % produktivity práce USA, i když se ji daří zvyšovat každý rok cca o 3 až 4 %. Zde ale bohužel proti Ukrajině hrají demografie a odchody produktivních lidí ze země. Pokud by se rapidně urychlil technologický proces obnovy a rozvoje, a také se efektivně využívaly zdroje, jež jsou k dispozici, mohla by Ukrajina růst každý rok až o 8 %.

Pozitivní indicie

„Celkově došlo od krachu v roce 2015 k makroekonomické stabilizaci. Zejména v oblasti financí vidíme pozitivní posun,“ komentoval tento týden situaci na Ukrajině Martin Ertl, hlavní ekonom skupiny UNIQA Insurance Group. Ukrajinská centrální banka (NBU) odpovědná za restrukturalizaci bankovního sektoru usiluje o zkrocení inflace na úroveň 6 % letos a na 5 % v příštím roce. Lednová hodnota 14,1 % byla ovšem ještě vysoko nad tímto cílem.

Nicméně zvýšily se měnové rezervy státu a stabilizuje se směnný kurz lokální měny hřivny. „Zahraniční dluh Ukrajiny dosahoval v roce 2015 rekordních téměř 70 % HDP. Loni poklesl na 52 %,“ poukázal na pozitivní trend Martin Ertl.  Zaznamenán byl i růst úvěrů pro obyvatele a domácnosti. Lidé na Ukrajině začali zase více důvěřovat ukrajinské měně, když jejich úspory v místních bankách vzrostly o 20 %.

„Zatímco makroekonomická stabilizace a konjunktura jsou už na Ukrajině zřejmé, závisí čerpání velkého hospodářského potenciálu na realizaci dalších reformních kroků ze strany politického vedení země,“ uzavřel analýzu hlavní ekonom skupiny UNIQA Martin Ertl.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky