Stabilita světa se hroutí, trhy jsou v ohrožení, uvádí nová analýza

Svět je v tuto chvíli více nestabilní, než tomu bylo během války ve Vietnamu. Uvádí to server Business Insider, podle kterého světové trhy stále více ovlivňuje geopolitické riziko.

Diskuse: 1

Ilustrační fotografie
reklama

Server poukazuje na to, že titulní stánky novin plní nejen komplikované vztahy USA a Ruska, ale také zprávy ze Severní Koreje nebo Kataru. „Indexy geopolitického rizika jsou nyní na vysoké úrovni ve srovnání s posledními 100 let,“ píše server s odkazem na nové údaje.

Tyto indexy sice nejsou na takové úrovni, jako byly v době první a druhé světové války, 11. září nebo invaze do Iráku, na druhé straně jsou ale vyšší než v době války ve Vietnamu a před šestidenní válkou.

Business Insider poukazuje, že geopolitická nestabilita je historicky spojena s děním na ropných trzích, protože napětí a konflikty mohou ovlivnit množství produkce ropy a její vyšší ceny. Pokud tedy vezmeme v úvahu současné geopolitické riziko a porovnáme ho z posledními 100 lety, je poměrně vysoké, píše server.

Na druhé straně však server Statista poukazuje, že přes všechny konflikty, jako je ten na Ukrajině, boje s Islámským státem v Iráku a Sýrii, problémy v Libyi, nebo třeba skupinu Boho Haram, žijeme v míru, který téměř nemá obdoby. Marně bychom totiž v dějinách hledali dobu, kdy na světě panoval větší mír.

Infographic: We Live in Peaceful Times | Statista You will find more statistics at Statista

Graf ukazuje vývoj počtu úmrtí v ozbrojených konfliktech na 100 tisíc obyvatel v celosvětovém měřítku od dob druhé světové války. Na počátku 50. let, v době Korejské války, tento počet přesahoval 20, v 70. letech během eskalace války ve Vietnamu už to bylo o více než polovinu méně. I když v 80. letech následovala irácko-íránská válka a později řada dalších konfliktů na Blízkém východě, počet úmrtí ve válkách i nadále klesal.

Proč má tedy tolik lidí stále pocit, že svět je divočejší místo než kdy jindy?  Jedním z důvodů je rostoucí zájem médií: dnešní války jsou vysílány živě, stále zůstávají na očích veřejnosti. Zprávy o střetech v minulých desetiletích - například válka v Kongu se stovkami tisíc obětí – nebyly tolik mediálně pokrývány, vysvětluje server.

Za hrozivý pak ale Statista označuje fakt, že je počet úmrtí ve válkách poslední době opět na vzestupu, a to především kvůli pokračujícímu konfliktu v Sýrii. Nicméně situace není zdaleka tak krvavá jako v letech devadesátých, osmdesátých, sedmdesátých nebo šedesátých.

Témata: Země | ekonomika | MoneyMAG.cz

Diskuze: Stabilita světa se hroutí, trhy jsou v ohrožení, uvádí nová analýza

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 1, poslední 12.07.2017 01:02 Vložte komentář

Zobrazen poslední komentář. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama

Fokus

Aktuálně

Doporučujeme

Zobrazit: mobil | klasicky