Kalousek: Pád eura je spjat s naším přežitím

Boj o přežití. To podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) čeká Česko v případě, že by došlo k pádu eura. V pátečním vydání o tom píše Právo.

Krach eurozóny, který si zásadně nepřeje, ale který podle něj není "vůbec nereálný", by měl osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu - ať už ta daňová, nebo týkající se sociálního státu.

"Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý," prohlásil Kalousek v Praze při včerejším setkání se starosty středočeských obcí, které se týkalo hlavně rozpočtového určení daní. Varoval, že "budeme prostě muset hledat úplně jiné vzorce uvažování a (státní) správy. A budou padat tabu. Tabu o sociálních státech a naše tabu o daňové demagogii. Budeme prostě bojovat o přežití."

Ministr podotkl, že si pád eura rozhodně nepřeje. "Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci," dodal pro Právo Kalousek.
 
Podle něj kvůli problémům ve světových ekonomikách si Česká republika nemůže dovolit hrát hru na různé standardy veřejných služeb. Kalouskova slova přicházejí v době, kdy zprávy ze zahraničí mluví o tom, že nadnárodní firmy se připravují na rozpad eurozóny, zatímco Evropská centrální banka údajně chystá tisk dalších eurobankovek.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky