Cena zlata a stříbra výrazně klesla, vyplatí se nakupovat

Cena zlata za poslední týden klesla o 30 dolarů, tedy o téměř tři procenta na dnešních 1264 dolarů za unci. Pro investory to znamená možnost nákupu zlata i stříbra za příznivé ceny, případně ideální čas pro mimořádné splátky na spoření. Po dnešním zasedání FEDu lze očekávat, že ceny drahých kovů začnou opět růst.

Ilustrační fotografie
reklama

Za posledních pět týdnů nabralo zlato vzestupný trend a vzrostlo zhruba o šest procent. Od začátku roku vzrostlo o více než 100 dolarů za unci.

Cenu zlata v poslední době nejvíce ovlivňoval kurz dolaru, referendum o odchodu Britů z EU nebo volba amerického prezidenta. O jeden dolar klesla také cena stříbra, na dnešních téměř 17 dolarů.

„Uvolněná měnová politika, kterou představují nízké úrokové sazby a tištění peněz u většiny centrálních bank světa má velmi negativní vliv na národní měny, tedy i na úspory. Takřka všechny měny světa vůči zlatu oslabily, stejně tak i česká koruna.  Nejhůře v Evropě jsou na tom asi Britové. Jejich libra oslabila vůči zlatu o téměř 35 procent,“ říká obchodní ředitel Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Ekonomové navíc v případě libry předpovídají další pád v důsledku tzv. tvrdého Brexitu, tedy odchodu ze všech unijních struktur. Není proto náhodou, že britské domácnosti i instituce nyní rekordně investují do zlata, které pomáhá udržet hodnotu jejich majetku.

„Americký FED už sice začal měnovou politiku pomalu zpřísňovat, v Evropě se toho však zatím jen tak nedočkáme. ČNB zvýšení sazeb zatím nepovažuje za aktuální. Raději reguluje trh pomocí zákazů a snaží se odvrátit růst hypoteční bubliny tím, že ztíží přístup Čechů k hypotékám,“ dodává Pavel Ryba.

Ani Evropská centrální banka (ECB) neplánuje zvyšování sazeb dříve než v roce 2019. Na svém zasedání 8. června však alespoň ECB jednala o možném omezení programu nákupu dluhopisů, tedy tištění peněz. Efekt oslabování měn ještě umocňuje rostoucí inflace, kterou nastartovaly právě centrální banky snižováním úroků a zmíněným umělým tištěním peněz.

Témata: zlato | stříbro | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky