Cena zlata a stříbra výrazně klesla, vyplatí se nakupovat

Cena zlata za poslední týden klesla o 30 dolarů, tedy o téměř tři procenta na dnešních 1264 dolarů za unci. Pro investory to znamená možnost nákupu zlata i stříbra za příznivé ceny, případně ideální čas pro mimořádné splátky na spoření. Po dnešním zasedání FEDu lze očekávat, že ceny drahých kovů začnou opět růst.

Diskuse: 0

Ilustrační fotografie
reklama

Za posledních pět týdnů nabralo zlato vzestupný trend a vzrostlo zhruba o šest procent. Od začátku roku vzrostlo o více než 100 dolarů za unci.

Cenu zlata v poslední době nejvíce ovlivňoval kurz dolaru, referendum o odchodu Britů z EU nebo volba amerického prezidenta. O jeden dolar klesla také cena stříbra, na dnešních téměř 17 dolarů.

„Uvolněná měnová politika, kterou představují nízké úrokové sazby a tištění peněz u většiny centrálních bank světa má velmi negativní vliv na národní měny, tedy i na úspory. Takřka všechny měny světa vůči zlatu oslabily, stejně tak i česká koruna.  Nejhůře v Evropě jsou na tom asi Britové. Jejich libra oslabila vůči zlatu o téměř 35 procent,“ říká obchodní ředitel Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Ekonomové navíc v případě libry předpovídají další pád v důsledku tzv. tvrdého Brexitu, tedy odchodu ze všech unijních struktur. Není proto náhodou, že britské domácnosti i instituce nyní rekordně investují do zlata, které pomáhá udržet hodnotu jejich majetku.

„Americký FED už sice začal měnovou politiku pomalu zpřísňovat, v Evropě se toho však zatím jen tak nedočkáme. ČNB zvýšení sazeb zatím nepovažuje za aktuální. Raději reguluje trh pomocí zákazů a snaží se odvrátit růst hypoteční bubliny tím, že ztíží přístup Čechů k hypotékám,“ dodává Pavel Ryba.

Ani Evropská centrální banka (ECB) neplánuje zvyšování sazeb dříve než v roce 2019. Na svém zasedání 8. června však alespoň ECB jednala o možném omezení programu nákupu dluhopisů, tedy tištění peněz. Efekt oslabování měn ještě umocňuje rostoucí inflace, kterou nastartovaly právě centrální banky snižováním úroků a zmíněným umělým tištěním peněz.

Loading...
Témata: zlato | stříbro | MoneyMAG.cz

Diskuze: Cena zlata a stříbra výrazně klesla, vyplatí se nakupovat

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky