ČNB ukončila intervence. Koruna může prudce vyletět nahoru

Bankovní rada ČNB na svém dnešním mimořádném měnověpolitickém zasedání rozhodla o ukončení kurzového závazku ČNB. Toto rozhodnutí má okamžitou platnost. O nastavení úrokových sazeb dnes bankovní rada nejednala.

Ilustrační fotografie

Ukončení používání devizového kurzu jako dalšího nástroje uvolňování měnových podmínek znamená, že kurz koruny se bude pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky na devizovém trhu. V důsledku toho může krátkodobě kolísat jedním či druhým směrem. ČNB je v případě potřeby připravena možné nadměrné kurzové výkyvy svými nástroji zmírňovat.

"Rozhodnutí ČNB bylo očekávané a jeho načasování přišlo v jednom z možných termínů. Zároveň přišlo rozhodnutí přišlo v situaci, kdy setrvával devizový trh již několik dní v klidu a nebyly patrné akutní tlaky na posílení koruny. To by mělo omezit volatilitu kursu koruny pro nejbližší dny. Podle našeho předpokladu má koruna v prvních okamžicích bez přítomnosti ČNB tendenci k posilování, je ale těžké určit, zda tato tendence vydrží hodiny nebo týdny. Kurs koruny je nyní plně v tržním prostředí, což znamená, že jí vládnou oboustranné spekulace a o směru jejího pohybu rozhodne, které spekulace právě převládnou. ČNB tvrdí, že je připravena eliminovat nadměrnou volatilitu kursu. Bylo by ale považováno za neúspěch její politiky, kdyby se musela na devizový trh vrátit v horizontu týdnů. Předpokládám tedy ze strany ČNB poměrně široké toleranční pásmo pro pohyb EUR-CZK, konkrétně zhruba 25-28. Osobně nepředpokládám, že by kurs v nejbližší době atakoval ani jednu z hranic tohoto pásma," uvedl ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Reakce koruny na oznámení ČNB není tak silná, jak se možná očekávalo. Koruna má zatím tendenci posilovat a nachází se pod hladinou 27 CZK/EUR. Výraznější posílení koruny se však zatím nekoná. Téměř s jistotou lze říci, že výraznějším pohybům koruny v tuto chvíli brání intervencemi ČNB. Jak si vysvětlit skutečnost, že ČNB ukončila kurzový závazek a přitom dále intervenuje? Ukončení kurzového závazku znamená, že ČNB již nebude bránit koruně posílit pod hladinu 27 CZK/EUR, avšak na devizovém trhu zůstává aktivní a intervencemi kurz koruny usměrňuje. Kurzový závazek je minulostí, intervence ČNB však pokračují," míní analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. 

"Další otázka se pojí s následným vývojem kurzu koruny. Na základě ani ne hodinového post exit obchodování nelze dělat jednoznačné závěry, avšak vše nasvědčuje tomu, že ČNB zatím nehodlá připustit výraznější výkyvy koruny. Toto období vysoké, ale nikoliv extrémní volatility, bude pokračovat i dnes odpoledne a pravděpodobně i během zítřka. V několikatýdenním nadhledu je velmi obtížné odhadovat, kterým směrem se bude koruna ubírat a to s ohledem na silný příliv zahraničního spekulativního kapitálu do korun v posledních měsících. Posilování koruny směrem k hladině 26 CZK/EUR či lehce pod tuto hladinu je však mírně pravděpodobnější. Každopádně nelze vyloučit ani krátkodobé oslabení koruny nad hladinu 27 CZK/EUR. Považuji za nutné zdůraznit, že ČNB pravděpodobně nebude tolerovat příliš rychlé posilování koruny, na druhé straně nebude tak striktně bránit případnému oslabení české měny," dodal.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky