Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak se změnily platy absolventů? Které obory se vyplatí studovat?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pohled zaměstnavatelů na absolventy se v posledních 3 letech zásadně změnil. Kteří vysokoškoláci mají nejlepší startovní pozici? Podle údajů Platy.cz jsou na tom nejlépe studenti zaměření na informační technologie, bankovnictví, automobilový a farmaceutický průmysl. Průměrný nástupní plat absolventa středoškoláka je v současné době 20 621 Kč, u vysokoškoláků je to 28 746 Kč. Více než 60 % absolventů najde uplatnění do měsíce.

Zatímco ještě v roce 2014 hledali čerství absolventi bez praxe jen těžko uplatnění, v současné době jsou skupinou, která je na pracovním trhu velmi žádaná. „Zaměstnavatelé, kteří čím dále tím více investují do proškolení nových zaměstnanců podle potřeb své firmy, vidí absolventy jako perspektivní posily, nezatížené návyky z předchozích zaměstnání,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Častým argumentem pro odmítání absolventů bylo to, že nejsou ze školy připraveni pro reálnou praxi. V současné době firmy tento problém často překonávají díky užší spolupráci se školami - zvláště s odbornými, takže vědí, jakým způsobem budou absolventi připraveni a co od nich mohou očekávat.“

Pokud se podíváme na jednotlivé obory pouze optikou nástupních platů, nejvíce se vysokoškolákům „vyplatí“ studovat ekonomické či technické obory a práva. Z oborů jsou žádané především informační technologie, strojírenství, farmacie, biochemie, absolventi ekonomických oborů dostanou nejvíce v bankovnictví a konzultačních firmách, roste hlad po jazykově vybavených ekonomech pro obchodování se zahraničím a v nadnárodních firmách. Ze středoškolských oborů získají nejlepší nástupní platy opět absolventi v IT oborech, ale také například ve stavebnictví a realitách. Z hlediska uplatnění jsou perspektivní především technické obory, poptávka po lidech s nějakou odborností je ale prakticky ve všech oborech.“

Kategorie

Průměrný nástupní plat - vysokoškoláci

Informační technologie

36688

Bankovnictví

31083

Automobilový průmysl

30192

Management kvality

30171

Farmaceutický průmysl

30051

Průměrné nástupní platy vysokoškoláků – zdroj Platy.cz

Kategorie

Průměrný nástupní plat - středoškoláci

Informační technologie

27293

Zákaznická podpora

23827

Stavebnictví a reality

22602

Dřevozpracující průmysl

22418

Automobilový průmysl

22223

Průměrné nástupní platy středoškoláků – zdroj Platy.cz

Platy absolventů se samozřejmě liší i podle regionů. Nejlépe jsou na tom již tradičně v Praze, kde průměrný nástupní plat středoškoláka je 23 554 Kč, u vysokoškoláka dokonce 31 763 Kč. Středoškoláci se dále dočkají nejlepších nástupních platů v krajích Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském, na opačném pólu jsou kraje Olomoucký a Zlínský s nástupními platy pod 18 000 Kč. U vysokoškoláků po Praze následují kraje Středočeský, Plzeňský a překvapivě Vysočina, nejmenšího ohodnocení se čerství absolventi dočkají ve Zlínském kraji (22 598 Kč).

„O oboru studia by samozřejmě neměly rozhodovat informace o tom, kolik by si v současné studenti vydělali, ale to, zda je bude bavit a budou se mu chtít věnovat. Trend posledních let - hlavně něco vystudovat a raději obor, kde to bude snazší - vede k nedostatku dorostu v náročnějších disciplínách a přetlaku lidí s nevyužitým nebo dokonce nevyužitelným vzděláním,“ upozorňuje Zuzana Lincová. „Proto doporučujeme nezapomínat na nabídku odborných škol a uvažovat i o řemeslných oborech, ve kterých se nynější děti mohou realizovat lépe než se všeobecným nevyhraněným vzděláním.“

Témata:  studenti školství práce zaměstnavatelé

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy