Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé sdílí svá osobní data na internetu bez zabezpečení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Každý třetí Čech poskytuje svá osobní data na internetu bez jakékoliv kontroly. Ať už se jedná o soukromé fotografie, videa, údaje o rodině nebo údaje o platební kartě. Češi také neřeší zabezpečení svých mobilních telefonů nebo domácích počítačů.

Průzkumy* ukazují, že domácí počítač s přístupem na internet nemají správně zabezpečeny více než dvě třetiny Čechů. 7 z 10 Čechů také neřeší zabezpečení svého mobilního telefonu. Pětina Čechů si v počítači ukládá hesla do prohlížečů, třetina nezamyká svůj mobilní telefon. Informace zveřejnila Equa bank při příležitosti Dne ochrany osobních údajů připadajícího každoročně na 28. ledna.

„Za poslední dva roky se počet uživatelů mobilního a internetového bankovnictví Equa bank zdvojnásobil. Zabezpečení bankovních účtů je přitom zcela zásadní a jako mobilní a internetová banka klademe na ochranu dat velký důraz. Zároveň také nabádáme klienty, aby s jejich hesly nakládali obezřetně, nenaletěli podvodným aplikacím a neposkytovali je jiným osobám,“ říká Tomáš Veselý, ředitel depozitních produktů Equa bank. 

Počítačová kriminalita znepokojuje v poslední době lidí více, než běžná kriminalita**.  Každý druhý uživatel počítače navíc přiznává, že se již setkal s phishingem. Polovina uživatelů doposud netuší, co to phishing je.  „Banky neustále pracují na zdokonalení svých aplikací, a to včetně bezpečnostních prvků, ale je také na klientovi, aby si sám své přístroje zabezpečil. Pokud bude dodržovat zásady bezpečného používání, nemusí se zneužití svých dat bát,“ doplňuje Tomáš Veselý.

Témata:  internet lidé počítače

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy