Vlna zdražování kvůli DPH začala už teď

Inflace v Česku v říjnu zrychlila na 2,3 procenta, což bylo podle analytiků rychlejší tempo, než se očekávalo. Přesto se shodují v tom, že tento nárůst nepředstavuje pro českou ekonomiku problém, největší inflační skok však očekávají na přelomu roku kvůli přecenění zboží související se změnou DPH.

660

"Hlavní vinu na vyšší říjnové inflaci měly především potraviny. Více spotřebitelé zaplatili i za sezónní oblečení a obuv. Naopak levnější byly tentokrát dovolené, které v tento čas tradičně zlevňují. Meziroční inflace se dostává na 2,3 % a je tak nad cílem ČNB. Růst spotřebitelských cen v ČR je tak stejně rychlý jako na konci loňského roku. A za inflaci ´vděčíme´ především zdražujícím potravinám, bydlení a pohonným hmotám," shrnul aktuální čísla analytik ČSOB Petr Dufek.
 
Podle něj aktuální číslo nahrává centrální bance ve prospěch stabilních sazeb. "Vyšší inflace spolu se slabší korunou by tak měly zchladit očekávání vyvolaná poslední prognózou ČNB, která předpokládá snížení sazeb. A vyšší inflace nás čeká i v dalších měsících. Největší inflační skok zažijeme na přelomu roku, kdy obchodníci začnou přeceňovat své zboží v důsledku zvýšení dolní sazby DPH. Paradoxní je, že se vyšší inflací ČR přiblíží eurozóně, která se potýká s relativně vysokou inflací už nyní," odhaduje Dufek.
 
Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba přichází růst cen v době, kdy chuť lidí nakupovat je malá (pokles tržeb v září o 0,5 %), a mzdy rostou jen velmi pomalu (reálně o 0,7 %). "Na zvýšení cen se podepisuje plánovaný růst snížené sazby DPH. Ta se od začátku roku zvedne z deseti na čtrnáct procent, proto zdraží hlavně potraviny, knihy nebo některé služby. Obchodníci zde vidí šanci zvýšit ceny už nyní a mít tak dočasně větší marži na zboží. Ceny výrazně vzrostly v potravinách o 5,4 %, tam nejvíce zdražily oproti loňskému roku například chléb (25,7 %), vejce (14,6 %) a kakao (18,3 %)," poznamenal Kozub, podle kterého je však růst cen bez započtení nepřímých daní je v Česku mírný a nepředstavuje pro českou ekonomiku problém.
 
"Uvědomuje si to i Česká národní banka, která nechala na svém zasedání minulý týden úrokové sazby beze změny. Spotřebitelé se tak nemusí obávat výrazného růstu cen u zboží mimo sníženou sazbu DPH," uklidňuje Kozub.
 
Jiří Šimek ze skupiny Citfin zase upozornil na to, že růst cen nejvíc dopadá na důchodce a pijáky kávy, nejméně na Pražáky. "Za říjnovým růstem cen stojí především růst cen potravin, nealkoholických nápojů a oděvů a obuvi. Vyšší jsou ale i ceny zemního plynu a pohonných hmot. Naopak po sezóně zlevnily ceny lázeňských pobytu a tuzemských rekreačních pobytů. Také za meziročním nárůstem cen stojí především potraviny, kde chleba je dražší o čtvrtinu, běžné pečivo dokonce o téměř 35 %. Výrazně dražší je i cukr (+27,8 %) a káva (+26,3 %). Rostou i náklady na bydlení, kvůli růstu cen zemního plynu (meziročně o 12,5 %), elektřiny, vodného, stočného, tepla a teplé vody. Zdražení potravin a bydlení dopadá především na domácnosti důchodců, kterým vzrostly meziročně ceny o 3,2 %. Naopak nejnižší růst cen mají nyní domácnosti v Praze," odvodil z aktuálních čísel analytik Šimek, podle kterého na některé ceny v dalších měsících může dopadnout slábnoucí koruna a především pak zvýšení DPH začátkem roku.
 
Jádrová inflace je podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka v podstatě nulová a ukazuje na absenci domácích poptávkových inflačních tlaků. "Vývoj inflace tak zapadá do obrazu české ekonomiky s klesajícími maloobchodními tržbami a spotřebními výdaji domácností i vlády. Měnová politika ČNB tak může pokračovat s velmi nízkými úrokovými sazbami. Zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent posune na začátku příštího roku inflaci nad tři procenta. Tento efekt však po roce vyprchá a nestane-li se nic mimořádného, měla by se poté inflace vrátit zpět ke dvěma procentům," soudí Marek.
 
Současnou míru inflace jako výrazný problém nevidí ani analytik Raiffeisenbank Václav Franče. "Vzhledem k očekávané slabosti domácí poptávky se však i přes říjnové zvýšení nejeví inflace jako žádný vážný problém. To je jeden z důvodů, proč v horizontu jednoho roku počítáme se stabilitou sazeb ČNB. Pro rok 2012 odhadujeme inflaci ve výši 2,4 procenta, zde se však velkou měrou projeví odsouhlasené zvýšení DPH v příštím roce," okazuje na růst daňové zátěže Franče.
 
"Ani pro centrální bankéře by tato čísla neměla nic znamenat ve smyslu rychlé změny signální úrokové sazby ČNB. Centrální bankéři na svém posledním zasedání dali jasně najevo, že zvyšování signální úrokové míry nepřichází v úvahu. K tomu už jeden z centrálních bankéřů hlasoval pro její snížení. V názoru ČNB o dalším vývoji této sazby tak došlo k obratu o 180 stupňů, když ještě před pár měsícem hrozili jejím zvýšením. S růstem cen nyní nemůže ČNB cokoliv udělat, neboť růst cen je nadále vyvolán vysokým meziročním nárůstem cen komodit na mezinárodních trzích. Důležitý je budoucí výhled ekonomiky. Situace v eurozóně a rostoucí pravděpodobnost návratu do recese budou mít spíše deflační účinky. ČNB by tak měla podpořit ekonomiku nižšími úrokovými sazbami," predikuje další měnovou politiku centrálních bankéřů ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
 
Podle ní ekonomická situace nenahrává vysokému růstu spotřebitelských cen. "Míra nezaměstnanosti poroste a reálné mzdy budou v lepším případě stagnovat. Maloobchodní tržby budou klesat a v ekonomice nebudou patrné žádné poptávkové inflační tlaky. Mělo by postupně dojít i k poklesu cen komodit. Nejen proto, že ekonomický výhled není zrovna růžový, ale i proto, že Fed už přestal se svou politikou kvantitativního uvolňování," dodala analytička Next Finance a dodala, že skokový růst cen přijde až počátkem roku 2012, kdy budou změněny sazby DPH.
 
"Výsledkem tohoto zásahu státu bude růst cenové hladiny. K obvyklému růstu cen, který přichází každý rok s novými ceníky, si tak budeme moci přičíst ještě 1,1 procentního bodu. Očekáváme však, že v příštích měsících ubere růst cen na svém tempu. Řada cen se ve strachu z recese zhroutí. Koncem roku proto očekáváme meziroční inflaci kolem 1,3 procenta. Průměr za celý rok 2011 se tím dostane na 1,7 procenta. Pokud neupadne ekonomika v příštím roce do recese a pouze výrazně zpomalí růst, očekáváme v roce 2012 průměrný růst meziročního indexu spotřebitelských cen v roce 2012 o 2,5 procenta. Pokud by přišla recese, což je pravděpodobnější, byl by růst cen o několik desetinek procentního bodu nižší.," odhaduje Šichtařová.
 
Pokud však přijde recese, přijde i výpadek na straně příjmů státního rozpočtu. "Nebude kde brát, a proto budou politici nejspíš uvažovat o zvýšení DPH. To je pro ně ´nejlepší´ daň. V době recese totiž inkaso z daně příjmů právnických osob asi jen těžko zvýší. Zisk bude totiž zvyšovat jen málokdo. Nicméně u DPH to půjde snadno a rychle. To znamená, že hrozí, že kvůli recesi a státním zásahům porostou ceny rychleji. To je ale cesta do pekel. Ekonomika se těžko léčí, když je v recesi. Ještě horší to ale je, když je v recesi a přitom jí rostou ceny. Standardní léčba totiž nelze zvolit. Můžeme se tak těšit na velmi zajímavé výsledky příštích voleb. Ekonomika bude v recesi, nezaměstnanost bude vysoká a vše bude dražší. Opozice bude tleskat," pustila se na led politologie Šichtařová.

Témata: dph

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky