České domácnosti se roku 2017 nebojí

Prosincový konjunkturální průzkum potvrdil současnou příznivou situaci ve všech segmentech ekonomiky s výjimkou stavebnictví. To trpí nedostatkem projektů financovaných z veřejných peněz, což se projevuje v meziročně nižší důvěře v tomto sektoru.

Ilustrační fotografie

Oproti listopadovému šetření došlo v prosinci k nepatrnému snížení podnikatelské důvěry. Může za to především již zmíněný a pokračující pokles sentimentu ve stavebním sektoru. Stavební firmy očekávají pro nadcházející tři měsíce další snížení stavební produkce a s tím související pokles zaměstnanosti v sektoru. Lehký pokles je vidět i v obchodě, a to kvůli obavám prodejců pro období nadcházejících tří měsíců.

Nálada průmyslníků též minimálně poklesla, když pro první čtvrtletí očekávají určitý pokles produkce, zaměstnanosti by se to však dotknout nemělo. Nálada ve službách se oproti listopadu vůbec nezměnila.
Letošní rekordní zaměstnanost a rychlý růst mezd se pozitivně projevuje na náladě domácností. Spotřebitelská důvěra se v závěru roku oproti listopadu zvýšila. Růst disponibilních příjmů vnímají domácnosti jako tak robustní, že se pro nadcházející rok obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace snížily. A i když jsme v posledních měsících svědky zrychlující se inflace, obavy spotřebitelů z růstu cen se v prosinci oproti listopadu nezměnily. Informoval Jan Vejmělek, Hlavní ekonom, Komerční banka, a. s.

Témata: ekonomika

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky