Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nízká nezaměstnanost přináší náročné uchazeče. Mezi nejžádanější benefity patří home office

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česká republika má téměř nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské Unie, v létě byla dokonce na prvním místě. V současné době se stále pohybuje okolo hranice 5 %, což také značí nejnižší nezaměstnanost od počátku ekonomické krize v roce 2008. Co to znamená pro uchazeče o práci a zaměstnavatele?

Největší nezaměstnanost byla v Čechách v letech 2009 – 2010, kdy se pohybovala mezi 9,6 a 9,9 %. Šlo o nejkritičtější chvíle ekonomické krize a nejen nezaměstnanost vyvolávala ve společnosti strach z budoucnosti a ze ztráty zaměstnání. To se promítalo ve vztazích mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, ale i v oblasti hledání práce. Lidé neměli odvahu práci měnit, jít za lepším a naopak se snažili držet se „vyhřátého místečka“.

„Pozorujeme, že tento trend se dlouhodobě mění. Volných pozic je mnoho a uchazečů málo, proto se lidé většinou nemusejí bát, že by práci ve svém oboru nenašli a dobře si vybírají. Projevuje se to i na zaměstnavatelích, kteří se snaží poskytovat zaměstnancům co nejzajímavější benefity, aby je udrželi. Mezi ty nejžádanější patří možnost home office, kterou nabízí okolo 30 % firem a toto číslo se stále zvyšuje. Například v oblasti e-commerce umožňuje alespoň částečnou možnost práce z domova až 92 % zaměstnavatelů,“ říká Barbora Pangrácová z pracovního vyhledávače neuvoo.cz.

Nejde jen o práci u nás, Češi se také stále častěji poohlížejí po zaměstnání v zahraničí. Pracovní vyhledávač neuvoo tomuto trendu napomáhá, protože existuje ve více než 60 zemí a uchazeči o práci si tak mohou jednoduše překliknout z české stránky na některou ze zahraničních.

Témata:  lidé práce zaměstnanci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy