dTest: Co si ohlídat před koupí dětské vysoké židle

Mohlo by se zdát, že vyšší cena výrobku značí vyšší kvalitu, ale v případě dětských vysokých židlí toto přesvědčení určitě neplatí. Potvrdily to zkoušky časopisu dTest, ve kterém bylo 17 dětských židliček vystaveno zkouškám praktičnosti, odolnosti, vybavenosti a bezpečnosti. Právě v poslední kategorii pohořely tři testované výrobky včetně toho zcela nejdražšího.

Děti, ilustrační fotografie
reklama

Ideální dětská vysoká židle by měla být bezpečná, bytelná, snadno omyvatelná a měla by se přizpůsobit růstu dítěte. Spíše než na praktičnost ale výrobci častěji lákají na moderní design, který s sebou nese i vyšší cenu. „Při vybírání vysoké židle by se ale spotřebitelé neměli cenou ani oceňovaným designem řídit. Do testu byly zařazeny výrobky od 499 do 11 490 Kč a z výsledků vyplývá, že za mnoho peněz automaticky hodně muziky nezískáte,“ upozorňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

U výrobků pro děti se testy nejvíce zaměřují na jejich bezpečnost. Židličky musejí být stabilní, i když dítě sebou vrtí nebo se do ní snaží samo vlézt. Nesmí se na ní nacházet ostré hrany, oddělitelné části, které by děcko mohlo spolknout a neměly by na ní být otvory, do kterých by se mohly dostat dětské prstíky. Co naopak nesmí chybět, je kvalitní zádržný systém – buďto nastavitelné popruhy, nebo pultík a mezinožní záražka udržující malého strávníka v židli. „Přestože všechna bezpečnostní opatření nařizují evropské normy a jejich splnění by mělo být samozřejmé, v šesti případech jsme našli více či méně závažné nedostatky, které se projevily na celkovém hodnocení,“ uvádí Hoffmannová a dodává: „Kvůli nedostatečné bezpečnosti si od nás celkové nedostatečné hodnocení odnesly výrobky Drewex Antos, Klupš Anežka III Safari a Babydan Angel Feast, vůbec nejdražší testovaná vysoká židle prodávaná v setu s postýlkou a lehátkem za přibližně 11 500 korun.“

Mimo bezpečnostní prověrky na židličky čekaly i důkladné praktické zkoušky. Rodiče s dětmi ve věku od 17 do 20 měsíců židle vystavili testům složení a nastavení, usazování a vyndávání potomka, manipulace a skladování a také snadnosti čistění. „Praktické zkoušky měly zásadní podíl na celkovém hodnocení, protože zde se projevuje cit výrobce pro potřeby malých i dospělých. Nejhorší známky padaly za obtížnou montáž, přenášení a skladování, ale i v takových případech dopadly židličky minimálně uspokojivě,“ hodnotí Hoffmannová.

Nejlépe ve zkouškách obstála židle Chicco Progress 5 za 5260 Kč díky velmi dobrým výsledkům v klíčových testech a dobré vybavenosti. „V celkovém hodnocení šlapou vítězi na paty výrobky Babydesign Pepe 2016 za 2090 Kč a Caretero Bistro 2015 za 2250 Kč, které od nás získaly ohodnocení výhodný nákup,“ dodává Hoffmannová a radí: „V evropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX se nyní nachází přes 40 vysokých židlí včetně některých z tohoto testu. Před nákupem zkontrolujte na adrese www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky, zda se tam vámi vybraný model nenachází. Zajímavé jsou i důvody, kvůli kterým se židličky do databáze dostaly. Přinejmenším si uděláte lepší představu, co si před koupí máte ohlídat.“

Témata: dTest | děti

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky