Důchodci si příští rok polepší, někteří dostanou ocenění

Letošní, potažmo příští rok je pro seniory jedním z nejlepších v poslední dekádě. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová prosadila zvýšení důchodů průměrně o 308 korun, v rámci mezinárodní konference navíc předá ocenění těm seniorům, kteří se ve svém volném čase věnují obecně prospěšným činnostem.

Ilustrační fotografie
reklama

Marksová považuje vládní shodu na zvýšení důchodů průměrně o 308 korun za rozumný kompromis. Na webu resortu uvedla, že dlouhodobě podfinancované sociální služby dostanou ze státního rozpočtu navíc 700 milionů korun, zejména na platy zaměstnanců. Dalších 200 milionů korun půjde na posílení sociální práce na obcích.

"Od roku 1989 hodnota průměrného starobního důchodu k průměrné hrubé mzdě stále klesá, a kdyby valorizace pro příští rok byla jen 200 korun, tento trend by pokračoval," připomněla ministryně Michaela Marksová. Dodala, že reálná hodnota důchodů by v tomto případě klesla pod čtyřicet procent průměrné hrubé mzdy.

Podle Marksové je nespravedlivé tvrdit, že zvyšování důchodů je na úkor budoucích generací. "Lidé, kteří celý život pracovali, si zaslouží důstojný důchod, naše společnost jim to dluží," dodala ministryně a připomněla, že deficit na důchodovém účtu se za sociálně demokratických vlád vždy snižoval. Loňský deficit 29 miliard se v polovině letošního roku snížil na 11 miliard a nadále klesá.

Valorizaci důchodů podpořila například i Rada seniorů ČR. "Tento krok vlády
podpoří úroveň mezigenerační solidarity a přinese seniorům důstojnější životní podmínky," uvedl na webu ministerstva místopředseda organizace Milan Taraba. Základní výměra starobních důchodů, které v ČR pobírá 2,37 milionů lidí, vroste o 110 korun a procentní výměra o 2,2 procenta, což dělá u průměrného důchodu 198 korun. Průměrný starobní důchod tak vzroste na 11 745 korun.

Na mezinárodní konferenci „Příprava společnosti na demografické změny", která se koná 3. a 4. října v Brně, také ministryně  Marksová spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou předá cenu Rady vlády pro seniory a stárnutí populace. "Chceme touto cenou symbolicky poděkovat seniorům, kteří bezplatně věnují svůj volný čas obecně prospěšným činnostem, vedou seniorské, mezigenerační nebo zájmové organizace, podporují aktivity v rámci dobrovolnictví nebo sami jako dobrovolníci ve svém volném čase působí," uvedla ministryně Marksová.

Součástí konference bude také slavnostní večer věnovaný oceněným seniorům, Radě vlády pro seniory a stárnutí populace a podpoře pozitivního vnímání seniorů ve společnosti. Večer bude zahajovat ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky