Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zvyšování platů pro řidiče autobusů je na spadnutí. Dohlédne na něj Zeman

Autobusy, ilustrační fotografie
Autobusy, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zástupci odborů, vlády i zaměstnavatelů na dnešním jednání tripartity znovu jednají o zvyšování platů řidičů linkových autobusů. Tentokrát jejich debatě přihlíží i prezident Miloš Zeman, který se zúčastní i večerního jednání vlády. Na Úřad vlády dorazil ve dvě hodiny odpoledne.

Pokud dnešní tripartita a o několik týdnů později také vláda schválí dohodu z minulého týdne, vzroste řidičům linkových autobusů plat na minimálně 98 korun za hodinu plus bezmála 7 korun za ztížené pracovní prostředí. Zvednout by se měla i částka, kterou řidiči dostávají za tzv. čekačky a to z dosavadních 50 korun na 78.

Řidiči autobusů budou ve stávkové pohotovosti až do té chvíle, než zvýšení jejich platů schválí vláda. Na jejich platy ale bude potřeba miliarda navíc. Tu chtějí kraje po státu. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka s finanční kompenzací od státu souhlasí, šéf státní kasy Andrej Babiš jim peníze dát nechce.

Podle něj by kraje měly najít peníze na zvýšení platů řidičů v rámci svých rozpočtů. "Ať hejtmani ČSSD začnou šetřit, přestanou zneužívat krajské peníze na svoje vlastní kampaně a na neexistující mluvči. Tak mohou řidičům autobusů navýšit platy bez dalšího miliardového požadavku od státu," prohlásil Babiš.

"To nejsou Babišovy peníze Agrofertu. To jsou peníze daňových poplatníků a já znovu opakuji - věřím v rozumnou dohodu vlády a krajů," odporuje Babišovi bývalý místopředseda ČSSD Michal Hašek. Debata mezi sociální demokracií a hnutím ANO tak bude i dnes zřejmě velmi bouřlivá.

Témata:  platy / mzdy autobusy

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy