Zvyšování platů pro řidiče autobusů je na spadnutí. Dohlédne na něj Zeman

Zástupci odborů, vlády i zaměstnavatelů na dnešním jednání tripartity znovu jednají o zvyšování platů řidičů linkových autobusů. Tentokrát jejich debatě přihlíží i prezident Miloš Zeman, který se zúčastní i večerního jednání vlády. Na Úřad vlády dorazil ve dvě hodiny odpoledne.

Autobusy, ilustrační fotografie
reklama

Pokud dnešní tripartita a o několik týdnů později také vláda schválí dohodu z minulého týdne, vzroste řidičům linkových autobusů plat na minimálně 98 korun za hodinu plus bezmála 7 korun za ztížené pracovní prostředí. Zvednout by se měla i částka, kterou řidiči dostávají za tzv. čekačky a to z dosavadních 50 korun na 78.

Řidiči autobusů budou ve stávkové pohotovosti až do té chvíle, než zvýšení jejich platů schválí vláda. Na jejich platy ale bude potřeba miliarda navíc. Tu chtějí kraje po státu. Zatímco premiér Bohuslav Sobotka s finanční kompenzací od státu souhlasí, šéf státní kasy Andrej Babiš jim peníze dát nechce.

Podle něj by kraje měly najít peníze na zvýšení platů řidičů v rámci svých rozpočtů. "Ať hejtmani ČSSD začnou šetřit, přestanou zneužívat krajské peníze na svoje vlastní kampaně a na neexistující mluvči. Tak mohou řidičům autobusů navýšit platy bez dalšího miliardového požadavku od státu," prohlásil Babiš.

"To nejsou Babišovy peníze Agrofertu. To jsou peníze daňových poplatníků a já znovu opakuji - věřím v rozumnou dohodu vlády a krajů," odporuje Babišovi bývalý místopředseda ČSSD Michal Hašek. Debata mezi sociální demokracií a hnutím ANO tak bude i dnes zřejmě velmi bouřlivá.

Témata: platy / mzdy | autobusy

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky