Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Řecka utíkají lidé, ekonomika krachuje. Ekonom Weigl ale našel řešení

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pozornost milionů lidí z celého světa se soustředí v těchto dnech do brazilského Ria de Janeira, kde mezi sebou sportovci bojují o cenné kovy. Jak ale poukazuje někdejší vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause a ekonom Jiří Weigl, výdaje na pořádání takové akce jsou enormní a státy na tom prodělávají. Přichází proto s návrhem, který by mohl situaci vyřešit a dokonce i pomoci Řecku, které se stále zmítá v krizi.

„Svět v těchto dnech žije olympiádou, která se poprvé koná v Jižní Americe. Pořádající země Brazílie se potácí v ekonomické i politické krizi, kterou enormní výdaje na pořádání her silně přiživily. Je přitom jisté, že olympiáda bude silně prodělečná, tak jako téměř všechny předchozí," varuje Weigl.

Poukazuje na to, že peníze na pořádání olympijských her má dnes jen minimum zemí a měst a že výběr pořadatelů je předmětem neprůhledných a zřejmě i korupčních her. „Monstrózní sportovní megaakce se prostě dostala svou současnou podobou na hranu," myslí si.

„Současně vidíme, že eurokrizí rozvrácené Řecko, země, kde se olympijská tradice zrodila, se ne a ne odlepit ode dna, přestože obdrželo finanční pomoc ve výši 326 mld. eur, což je největší záchranný finanční program v historii. Zemi opustilo půl miliónu občanů a ekonomika ztratila třetinu výkonu," píše ekonom na stránkách Institutu Václava Klause s tím, že se přes to všechno na konci tunelu stále neobjevuje světlo.

Přesvědčit Řeky i Evropskou unii o tom, že jediným rozumným řešením je opuštění eurozóny je podle něj zřejmě utopií. „Nabízí se jiný návrh pomoci – vrátit olympijské hry do země jejich vzniku, kde se naposledy konaly v roce 2004 a kde tudíž základní infrastruktura již existuje, ale zahálí. Řecko by získalo stabilní ekonomický impuls pořádání globální sportovní akce a svět by ušetřil prostředky vyplýtvávané na budování nevyužitelných sportovišť v dalších a dalších zemích a městech. Chceme-li zachránit Řecko i olympijské hry, uvažujme nad tím," burcuje Weigl.

Témata:  Řecko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. března 2025 11:17

Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty, vede Tesla

Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Česká národní banka (ČNB)

Komentář

Guvernér ČNB Aleš Michl opět boduje, získal další prestižní ocenění

Guvernér České národní banky Aleš Michl má pro letošek už druhé prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího centrálního bankéře. Podle dnešní zprávy britského časopisu Central Banking mu náleží titul „guvernér roku“. Již dříve, letos začátkem ledna, jej jiný odborný časopis, rovněž britský The Banker, spadající pod křídla Financial Times, vyhlásil pro letošek nejlepším evropským guvernérem.