Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Společné bydlení ano, svatba není důležitá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na žebříčku priorit, které by měli řešit nastávající rodiče v souvislosti s narozením dítěte, stojí nejvýše potřeba zajistit rodině společné bydlení. Podle aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot ho za důležité považuje 92 % lidí. V pořadí důležitosti je na druhém místě stabilní zaměstnání aspoň jednoho z rodičů (důležité pro 85 % lidí), na třetím pak potřeba vytváření finanční rezervy (68 %). Naopak svatba je v prioritách na chvostě. Jen necelá čtvrtina lidí (24 %) považuje za důležité, aby se dítě narodilo sezdaným rodičům.

Tradiční model, kdy se očekávalo, že dítě se narodí až po svatbě, je dnes na ústupu. „Z hlediska generací považují svatbu ještě před narozením dítěte za nejméně důležitou lidé ve věkové kategorii 36 až 44 let. Jen 21 % z nich zastává názor nejdříve svatba, potom dítě.  O něco lépe nahlížejí na svatbu příslušníci mladší generace, kterou dnes označujeme jako Generaci Y, z nichž svatbu za důležitou považuje 24 %. Nejvíce příznivců má manželství u lidí ve věku 45 až 53 let, mezi kterými se 28 % kloní k názoru, že dítě by se mělo narodit až po svatbě,“ říká Pavlína Musilová, odpovědná za řízení marketingu a PR finanční skupiny Wüstenrot.

Prioritou je bydlení. Roste podíl lidí, kteří nechtějí dítě přivést do bytového provizoria

Více než devět lidí z deseti si myslí, že než se budoucí rodiče rozhodnou pořídit si spolu dítě, měli by mít vyřešené bydlení. 54 % respondentů to považuje za důležité, přičemž je jim jedno, zda budou bydlet ve vlastním, pronajatém bydlení nebo třeba u rodičů. Přes 38 % lidí si dokonce myslí, že bydlení je nejen důležité, ale mladí rodiče by měli usilovat o to, aby si pořídili vlastní byt či dům. „Lidé si umí spočítat, na kolik je vyjde, pokud budou platit za pronájem a na kolik by je vyšlo, pokud by si byt či dům pořídili do svého vlastnictví. Nabídky hypoték se stále drží na velmi výhodných sazbách a z dlouhodobého hlediska se investice do vlastního bydlení vyplatí,“ říká Pavlína Musilová. „Na druhou stranu by však lidé v touze po vlastním bydlení neměli přecenit své finanční síly a pořizovat si ho za každou cenu.

Největší zájem o bydlení ve vlastním mají příslušníci Generace Y – variantu, aby mladá rodina po narození dítěte měla už rovnou svůj vlastní byt či dům, preferuje 42 % z nich.

Mladí jsou při nejmenším stejně zodpovědní jako zástupci starších generací 

Zástupci Generace Y, v našem průzkumu lidé mezi 18 až 35 lety, jsou podobně zodpovědní, jako zástupci starších generací. V otázkách sjednání pojištění, spoření a vytváření stabilního zázemí pro rodinu, jsou jejich názory velmi blízké názorům starších generací. Výraznější odchylky jsou jen v názorech na vytváření finančních rezerv a na pořízení automobilu. „U mladší generace je patrné, že nechtějí slevovat ze svého životního standardu. Více než zástupci starších generací si chtějí vytvářet rezervy, a to nejen na zabezpečení rodiny, ale i na společné volnočasové vyžití kam řadí dovolené a další zábavu,“ dodává Pavlína Musilová.

Témata:  svatba

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

16. listopadu 2024 11:56

Eurojackpot způsobil radost na Slovensku. Vyherce byl blízko miliardám, získal „alespoň“ miliony

V úterním losování Eurojackpotu se blížil k historickému rekordnímu jackpotu. Neznámý slovenský hráč uhodl všechna hlavní čísla, ale jedno dodatkové mu uniklo. Místo obří výhry 2,5 miliardy korun si tak odnáší „pouze“ 22 milionů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy