Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Itálie zavádí nový systém. Je to další plán jak zvládat uprchlíky?

Itálie, Benátky
Itálie, Benátky
Foto: Pixabay

Za loňský rok dorazilo do Itálie 153 tisíc migrantů, od ledna do června 2016 to pak bylo už dalších 70.930 běženců. Aby bylo možné takový nápor zvládnout, připravila Itálie nový plán rovnoměrné distribuce migrantů po celé zemi.

Řím se snaží řešit uprchlickou krizi, Itálie pro mnohé běžence slouží jako vstupní brána do Evropy. Země se snaží najít pro nově příchozí ubytování tak, aby se nehromadili v táborech a na pobřeží.

Vláda však při svých snahách často naráží na odpor některých regionálních orgánů. Na dění v zemi reagují i sousední země - Francie, Švýcarsko a Rakousko už zpřísnily hraniční kontroly.

Server The Local s odvoláním na italský deník La Stampa píše o novém plánu, jehož detaily musí být ještě vyjasněny. Podle dosud známých informací by mělo každé město, které je zapojeno do projektu Sprar – ochrana pro uprchlíky a žadatele o azyl – ubytovat dva nebo tři migranty na každých 1000 obyvatel.

Do projektu, který je financován z prostředků ministerstva vnitra prostřednictvím Národního fondu pro azylovou politiku a servis, se zapojilo asi 800 místních orgánů. Každé zapojené město získává finanční pobídky, aby mohlo najmout zaměstnance, kteří by pomohli s integrací migrantů, aby jejich integrace do společnosti proběhla bez problémů.

Cílem plánu je zapojit co nejvíce měst a podpořit rovnoměrnější rozdělení migrantů po Itálii, aby byl snížen tlak na velká města a obyvatele v méně osídleneckých oblastech, které uprchlíky přijaly.

„K dnešnímu dni byla imigrace dobře řízena, ale byla překročena mez, kdy je to ještě zvladatelné," řekl Piero Fassino, bývalý starosta Turína, který teď působí jako prezident Národní asociace italských obcí. „Pokud bychom s tím nic neudělali, hrozí, že nás tento problém přemůže," dodal.

V prvním čtvrtletí roku 2016 požádalo o status uprchlíka v Itálii asi 22.300 (8 %) žadatelů o azyl z celé EU. Ukázaly to údaje zveřejněné v červnu Eurostatem. Na prvním místě bylo Německo s 175.000 registracemi o azyl, následuje Itálie (22.300), Francie (18.000), Rakousko (13.900) a Spojené království (10.100).

Témata:  uprchlíci Itálie

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy