Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlasování se blíží: Tohle by odchod Británie z EU způsobil Česku

Evropská unie, ilustrační fotografie
Evropská unie, ilustrační fotografie
Foto: European Union

O miliardy méně v evropských fondech, nová regulace obchodu mezi Českou republikou a Velkou Británií nebo konec práce tisíců Čechu na Britských ostrovech - to vše by mohl znamenat případný odchod Británie z Evropské Unie.

Rozhodovat o němu budou Britové už 23. června - tedy za necelé tři týdny. Tento případný odchod ostrovního království se ale dotkne každého obyvatele Unie, - a tedy i Čechů, i když někteří to tak nevnímají.

Změna ale postihne všechny státy Unie. Společně s Velkou Británií by Evropská unie přišla o část dotací na opravu silnic, škol nebo hřišť. To si uvědomují i čeští politici.

"Británie přispívá do evropského rozpočtu, takže i část peněz na evropské fondy pochází z Velké Británie. Takže by klesl ten příspěvek a země by měly míň peněz na rozdělení," prozradil TV Nova státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

"Velká Británie platí 5 a půl miliardy euro ročně. Určitě by to bylo velké negativum," myslí si ministr financí Andrej Babiš. Tedy v přepočtu asi 148 miliard korun a za to by se daly postavit skoro čtyři tunelové komplexy Blanka. Evropa ještě nic podobného nezažila.

"Rozhodně není v zájmu České republiky, aby Británie z Evropské unie odešla," je přesvědčen předseda ODS Petr Fiala.

Ve Velké Británii teď pracují tisíce Čechů. Pokud by ale Unii opustila, může hrozit, že by se jim práce výrazně zkomplikovala nebo by o ni dokonce možná úplně přišly!

"Jaký by byl jejich osud, to by bylo velice nejisté. Protože pokud by se mělo splnit to, co ti, co volají po Brexitu, chtějí, tak by měli být tito dotyční občané posláni domů," obává se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Navíc na obchodování s britskými partnery by bylo potřeba vyřídit nová a nová povolení a některé firmy by tento trh raději opustily a část zaměstnanců by tak mohla přijít o práci! Britové by ale nepřestali být členy Unie ze dne na den. Pokud by si odchod skutečně za tři týdny odhlasovali, následovaly by ještě měsíce nebo roky příprav na odchod.

Témata:  EU Velká Británie Brexit

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.