Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pohonné hmoty v Česku zdražují a zřejmě bude hůř

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pohonné hmoty se v České republice dál zdražují a zřejmě bude hůř. Po explozi v rafinerii v Kralupech nad Vltavou se k nám musí benzín draze dovážet a navíc se zvedají ceny ropy na světových trzích. Podle úřadů by měla být spotřeba pohonných hmot v červnu pokryta, co bude ale dál, nikdo neví.

Rafinérie v Kralupech nad Vltavou po explozi od 17. května stále stojí a Unipetrol nemá zatím sečtené škody. A hlavně nedokáže jasně říct, jak dlouho bude největší domácí producent benzinu mimo provoz.

"V tuto chvíli provádíme analýzu, na základě jejíchž výsledků bude jasné, jak dlouho opravy potrvají a kdy budou opět zprovozněny. Vyčíslení škod je rovněž výsledkem analýzy," uvedl manažer tiskového oddělení Unipetrolu Mikuláš Duda.

Podle informací televize Nova to ale bude trvat nejméně 3 až 4 měsíce, tedy celou hlavní motoristickou sezonu. Nafta i benzin se musí nakupovat v cizině - dráž a v mnohem větším množství.

"V současné době navyšujeme objem importovaných pohonných hmot. My jsme už v květnu dováželi po havárii 35 železničních souprav, teď jsme to navýšili na 140 vlaků. Dovážíme především z Německa, Rakouska a Polska," sdělila Lenka Svobodová, mluvčí Čepro.

Také růst ceny ropy na světových trzích má podíl na tom, že se benzin i nafta den ode dne zdražují. "Co nás čeká v nejbližších dnech, je bohužel další zdražování. benzin a nafta by měl v příštích dvou týdnech zdražit o desítky halířů," doplnil analytik David Marek.

Česko má pro případ nepředvídatelné krize zásoby pohonných hmot. "Zdá se, že situace během června bude stabilní, tudíž zatím není třeba sahat do našich zásob," prohlásil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Správa státních hmotných rezerv jednala v pátek s klíčovými hráči na trhu s benzinem. Prozatím prý není nutné používat státní rezervy, to se ale může změnit už v půli června, kdy se petrolejářské firmy sejdou znovu a budou řešit léto.

K už zmíněným faktorům se podle provozovatelů čerpacích stanic přidává ještě sezónní poptávka. Jsou přesvědčeni, že cena brzy překoná 30 korun za litr a pokud by přes letní prázdniny nastaly potíže se zásobováním, přijde skokové zdražení.

Témata:  pohonné hmoty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:44

Předpověď počasí na noc a úterý 19. listopadu

Přes naše území přejde od západu frontální systém, v noci teplá fronta a večer postupně fronta studená, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.