Stříbro a zlato: Kovy k zabezpečení bohatství

Stříbro, stejně jako zlato, představuje vhodnou alternativu k zabezpečení bohatství. Investoři jsou si toho plně vědomi a právě na oba kovy teď obracejí svou pozornost, výrazně pak na stříbro. Na jedné straně jsme svědky enormního nárůstu poptávky po stříbře, kdy investoři navyšují své portfolio o stříbrnou rezervu, na straně druhé straně však taky rostou problémy jednotlivých mincoven tento zájem uspokojovat. Projevují se výpadky v dodávkách, protahují dodací lhůty a zvyšují schodky ve výrobě. Jaký byl konkrétní vývoj v minulých letech? Informace přináší Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

Stříbro, ilustrační fotografie
reklama

Severoamerická domácí nabídka stříbra utrpěla v roce 2015 další velký deficit. Zaměřme se na prodeje dvou základních stříbrných mincí – kanadské Maple Leaf a americké American Eagle. Z oficiálních údajů kanadské královské mincovny je patrné, že prodeje Maple Leaf rostly – oproti roku 2014 činil loňský nárůst 18 % (z 29,2 na 34,3 milionů uncí).

V prvním čtvrtletí roku 2015 zaznamenal prodej Maple Leaf meziroční nárůst o 700 000 uncí, což je cca 8,5 %. Dočasný pokles nastal v meziročním srovnání kvartálů druhých (o 400 000 uncí), zbytek roku 2015 se pak už ale Maple Leaf nesly na vlně výrazného nárůstu prodejů. Ve druhé polovině roku 2015 se totiž projevoval nedostatek v uspokojování dodávek a prodej Maple Leaf dosáhl rekordních 18,6 milionů uncí (oproti stejnému období roku 2014, kdy činil celkový prodej 13,8 Moz).

Společná americká a kanadská produkce stříbra v roce 2001 dosáhla 96,6 Moz, zatímco celkový prodej stříbrných mincí Maple a Eagle byl jen 9,2 Moz. Znamená to tedy, že prodeje představovaly pouze 9 % z této celkové produkce obou zemí. Vývoj byl poměrně setrvalý až do roku 2007. V roce 2008 ale nastal výrazný zlom – tehdy činila spotřeba již téměř polovinu ze společné dodávky USA a Kanady. Další změna přišla s rokem 2011, kdy došlo k deficitu mezi dodávkami a celkovou spotřebou. Produkce činila 53,7 Moz, spotřeba byla o 9,4 Moz vyšší (tedy 63,1). Následující rok nastal drobný přebytek, nicméně od roku 2013 nastoupil výrazný růst a dá se předpokládat, že i letošek přinese velmi zajímavá čísla a překoná i rok 2015. Ten totiž suverénně lámal rekordy – prodeje zaznamenaly 11% nárůst a rozdíl mezi celkovou produkcí a prodeji obou zemí vystoupal na bezmála 34 milionů uncí. (Dodejme ještě, že srovnáváme pouze stříbrné mince American Eagle a Maple Leaf, přičemž výroba ostatních producentů tyto hodnoty ještě podstatně navyšuje.)

Při pohledu na celý 15letý cyklus je patrné, že se výroba dostala z přebytku v období let 2001–2010 (a přechodně v roce 2012) do deficitu. Tento trend dál pokračuje a vše nasvědčuje tomu, že i rok 2016 bude velice dobrý. Zatímco po dobu 10 let stačila na pokrytí poptávky domácí produkce, další roky přinesly propad a USA i Kanada musely na výrobu svých mincí začít stříbro dovážet. Vloni to bylo již zmíněných 34 milionů uncí. Dá se tedy očekávat, že zatímco produkce bude letos nadále klesat, prodeje mincí budou opět lámat rekordy. To by mělo být pozitivní vliv i na cenu stříbra.

Témata: stříbro | zlato

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky