Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z propuštěných horníků budou montéři. Dostanou i na dopravu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Zajistit další fungování OKD a práci pro horníky - takový je výsledný plán z ranního setkání koaličních partnerů, kteří se mimořádně sešli kvůli tomu, že důlní společnost na sebe podala návrh na insolvenci.

Kritickou situaci v OKD už řeší i úřady práce v Moravskoslezském kraji. Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové by propuštěné horníky mohl zaměstnat stát nebo firmy z automobilového průmyslu.

Moravskoslezský kraj dlouhodobě bojuje s nezaměstnaností. Teď by práci mohlo ztratit dalších více než deset tisíc lidí. A úřady práce se už připravují. "Jak ministerstvo práce sociálních věcí, tak úřad práce jsou připraveni maximálně v této oblasti pomoci," prohlásil náměstek ministryně práce a sociálních věcí Jiří Vaňásek. Práci by horníci mohli najít například v automobilovém průmyslu. Tam je pro ně tisícovka volných míst.

Pro všechna tato místa se chystají i rekvalifikační programy. Navíc úřad práce nabídne regionální příspěvek na dopravu. "Minimální částka je tisíc korun, maximální 3500 měsíčně," řekla Kateřina Sadílková, generální ředitelka úřadů práce.

Úřad práce ale prý musí s dalšími kroky počkat, dokud nebudou k dispozici konkrétní čísla propouštěných a známa jejich struktura.

Témata:  horníci

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

EUR

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity.