Dostatečnou finanční rezervu pro případ nenadálých výdajů mělo v prvních třech měsících tohoto roku jen 10 % českých domácností. Vyplývá to z aktuálních údajů poradenské společnosti Broker Consulting. Podíl domácností, které disponují finanční rezervou, navíc stále klesá.
Zatímco v prvních třech měsících letošního roku mělo vytvořenou finanční rezervu pouhých10 % procent českých domácností, v roce 2015 to bylo 13 % a o rok dříve dokonce 16 % domácností.
Klesající trend lze podle Broker Consulting přičíst dobrému stavu ekonomiky a stále rostoucí zaměstnanosti. “Díky rostoucí ekonomice se domácnosti přestaly obávat o budoucí vývoj, což se projevuje mimo jiné tím, že nemají potřebu mít úspory pro situaci, kdy například člen rodiny přijde o práci,” vysvětluje finanční analytik Broker Consulting Michal Cibulka.
Podle něj by měla finanční rezerva dosahovat trojnásobku celkových měsíčních výdajů domácnosti a měla by být k dispozici během několika dní. Jde tedy o peníze uložené především na běžných účtech, termínovaných vkladech s krátkou výpovědní lhůtou, spořících účtech nebo v konzervativních investičních produktech.
Za finanční rezervu analytici nepovažují dlouhodobé finanční produkty, jako je například stavební spoření nebo životní pojištění. “Předčasné rušení takových smluv je často spojeno s vysokými sankcemi a například životní pojištění má sloužit jako ochrana rodiny v případě vážných životních událostí, nikoli pro překlenutí krátkodobého výpadku příjmu,” varuje Cibulka.
České domácnosti podle Broker Consulting nemotivuje k tvorbě finanční rezervy ani politika centrálních bank, které neustálým snižování sazeb podporují banky v poskytování úvěrů a znevýhodňují střadatele.
Témata: Domácnosti, CZK
Související
28. srpna 2024 14:24
29. května 2024 12:54
17. srpna 2022 13:07
27. září 2020 9:17
24. září 2020 15:20