Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nahradí nové technologie v blízké době zcela lidskou práci?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zahájila 15. února konferenci Svět práce v 21. století, která se soustředila na vlivy technologických změn na pracovní trh, potažmo přímo na zánik pracovních míst v důsledku těchto změn.

Již v minulosti, hlavně v průběhu 19. a 20. století, docházelo v důsledku technologického pokroku k zásadním změnám v oblasti zaměstnanosti a její struktury. Intenzita a rychlost změn, se kterými se potkáváme nyní, může být podstatně větší a jejich dopad mnohem silnější, než tomu bylo v předchozích desetiletích. Předpokládá se, že v důsledku digitalizace a robotizace budou mizet především málo kvalifikované pracovní pozice, které bude možné snadno nahradit stroji. V delším časovém horizontu se však úbytek neomezí jen na ně. Naopak nová pracovní místa budou pravděpodobně vznikat mj. v návaznosti na vývoj, instalaci a provoz robotických systémů a na další podobné trendy.

Rizikem je růst nezaměstnanosti, a to se všemi důsledky, které takový jev přináší jak do hospodářského, tak do společenského i politického života.

Tento vývoj staví před úplně novou situaci nejen podniky a jejich zaměstnance, ale také úřady státní správy. Konference se zabývala předpoklady změn a možností, jak se na ně dá účinně reagovat v krátkodobém, středně, ale i dlouhodobém horizontu.

Na konferenci spolupracovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a účastnili se jí i zástupci z akademické sféry a představitelé sociálních partnerů. Na podzim na závěry a východiska této konference naváže velká mezinárodní konference za účasti předních představitelů Mezinárodní organizace práce (ILO).

Témata:  Michaela Marksová lidé

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy