Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Staré bytovky a paneláky? Noční můra pro maminky s kočárky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Každá novopečená maminka velice brzy zjistí, že její okolí je plné překážek, jejichž existenci si předtím třeba ani neuvědomovala.

Kromě venkovních bariér v podobě MHD nebo rozkopaných a v zimě namrzlých chodníků představují velký problém i naše vlastní domovy. Maminka s kočárkem či dítětem v náruči při pohybu po bytovém domě často vzpomínají na opičí dráhy v hodinách tělocviku na základní škole.

První překážka? Vchod do budovy

Problém vyvstává už při příchodu domů. Zápasení se vstupními dveřmi, které nedrží samy otevřené, s kočárkem v jedné ruce a s taškou v druhé všechny maminky velmi dobře znají. Řešení tohoto problému je jednoduché a nemusí vůbec zatížit rozpočet. Stačí nainstalovat dveřní stavěče s pružinovou brzdou, které stojí okolo pěti set korun a jejich montáž vyžaduje obvykle jen pár šroubků.

Zvláště nepříjemná situace nastává, vedou-li ke vchodovým dveřím schody. V těchto případech lidé někdy jen volně položí na schody dvě pomocné desky. Neuvědomují si však, že tím riskují uklouznutí a zakopnutí osob či převrácení kočárku. Takovouto situaci lze vyřešit pomocí připevňovacích sklopných nájezdů z ocelových profilů. I v tomto případě není finanční náročnost velká – cena závisí na velikosti schodů. Orientačně vás jeden metr čtvereční páru nájezdových pruhů vyjde na dva a půl tisíce korun. Navíc toto opatření poslouží stejně dobře i lidem na invalidním vozíku.

Další nepřátelé – schody uvnitř domu

Nepřekvapí, že asi největší komplikaci znamená pro maminky s kočárkem výtah, který často nefunguje, je příliš malý či úplně chybí. "Ještě před čtvrt rokem jsme bydleli v druhém patře bez výtahu, kočárkárna byla u sklepů ve sníženém přízemí, takže jsem několikrát denně absolvovala tři patra do kočárkárny a zpět se synem v náruči. Teď jsme se kvůli tomu přestěhovali,“ popisuje paní Bára z Prahy. Takovéto obtíže lze však řešit i vhodnými domovními úpravami.

Co s tím – rekonstrukce výtahu nebo plošina

Jako optimální řešení se nabízí dostavba či výměna výtahu. Jedná se o finančně náročnější, zato však trvalé východisko, zvláště pokud je výtah starý a pro cestující potenciálně nebezpečný. Nový výtah stojí přibližně jeden milion korun, stojí to však za to. Další možností jak pomoci maminkám s kočárky a lidem se sníženou pohyblivostí je tzv. schodišťová plošina. Její cena se pohybuje kolem 100 tisíc korun a v případě absence výtahu její multifunkční využití usnadní život většině obyvatelů bytového domu.

Jak to zafinancovat?

Rádi byste zmodernizovali svůj dům a zlepšili životní podmínky jeho obyvatelům? "Nemáte-li ve fondu oprav dostatečnou částku, můžete si jako společenství vlastníků jednotek či bytové družstvo požádat o úvěr. Získat ho můžete i jako nově založené bytové družstvo či společenstvo vlastníků bez historie,“ radí Dagmar Jonášová, vedoucí oddělení obchodů s právnickými osobami v Raiffeisen stavební spořitelně.  

Témata:  bydlení

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy