Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaké jsou životní podmínky a příjmy českých domácností? ČSÚ zahajuje šetření

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Český statistický úřad zahajuje pravidelné šetření životních podmínek a příjmů domácností. Terénní zjišťování bude jako každoročně probíhat na území všech krajů, a to od 6. února do 5. června. Odborně proškolení zaměstnanci ČSÚ navštíví celkem 11 tisíc domácností.

Cílem šetření, které probíhá formou osobního rozhovoru respondentů s tazateli ČSÚ, je získat aktuální data pro hodnocení sociální a ekonomické situace obyvatel České republiky. „Výsledky jsou velmi cenným a hojně využívaným zdrojem informací o změnách ve složení domácností a o výši a struktuře jejich příjmů. Ukazují ale i vývoj podílu populace ohrožené chudobou a sociálním vyloučením,“ vysvětluje předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Na národní úrovni se výsledky uplatňují mimo jiné při přípravě nástrojů sociální politiky státu a jsou jedinečným podkladem pro hodnocení jejího dopadu na životní úroveň občanů. Umožňují rovněž mezinárodní srovnání, jelikož do šetření je zapojeno 32 evropských zemí.

Šetření Životní podmínky se koná pravidelně. Naposledy proběhlo na jaře 2015. „Podle jeho předběžných výsledků se příjmová situace českých domácností nadále zlepšuje. Čisté příjmy na osobu se v roce 2014 oproti předchozímu roku průměrně zvýšily o 4 900 Kč, a dosáhly tak 158 200 Kč,“ uvádí Michaela Brázdilová z ČSÚ. Po očištění o průměrnou míru inflace za rok 2014 představoval tento růst reálné zvýšení příjmů meziročně o 2,8 %.

Míra ohrožení příjmovou chudobou se vloni meziročně mírně zvýšila na 9,8 %. Tento nárůst byl způsoben posunem hranice ohrožení příjmovou chudobou, která automaticky zohledňuje nárůst mediánu příjmů. Konkrétní hranice ohrožení příjmovou chudobou představovala např. pro jednotlivce 10 240 Kč/měsíc, pro dvojici dospělých 15 359 Kč/měsíc, pro jednoho rodiče s dítětem mladším 13 let 13 331 Kč/měsíc a pro partnery se dvěma dětmi mladšími 13 let 21 503 Kč/měsíc.

Míra materiální deprivace, měřená podílem osob, jejichž domácnosti si z finančních důvodů nemohou dovolit nejméně 4 z 9 níže uvedených položek, se v roce 2015 meziročně snížila o 1,5 procentního bodu na hodnotu 5,2 % osob: 

Položka

Podíl osob z populace

Neočekávaný výdaj ve výši 9 700 Kč

35,9 %

Týdenní dovolená

32,3 %

Jíst maso obden

11,1 %

Auto

8,5 %

Dostatečně vytápěný byt

4,9 %

Platit různé pravidelné platby a splátky

4,5 %

Pračka

0,4 %

Telefon

0,2 %

Barevná televize

0,1 %

Domácnosti s alespoň 4 položkami

5,2 %

Ke zlepšení životních podmínek českých domácností přispěl i pokles počtu domácností s nízkou pracovní intenzitou, ve kterých v roce 2015 žilo téměř o 60 tisíc osob méně než v roce předchozím.

Podle evropského souhrnného indikátoru, který kombinuje všechna tři výše popsaná hlediska životní úrovně domácností, došlo k poklesu míry ohrožení chudobou a sociálním vyloučením meziročně o 1,2 procentního bodu. V roce 2015 dosahovala úrovně 13,7 % osob. Česká republika si tak stále drží pozici mezi zeměmi s nejnižší hodnotou tohoto indikátoru v rámci EU.

Témata:  životní úroveň lidé Domácnosti

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 20:08

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

15. dubna 2024 12:04

Zkontrolujte si řidičák! Letos vyprší platnost ještě více než 360 tisícům z nich

Od začátku letošního roku už sice není povinné mít na cestách po České republice řidičský průkaz vždy u sebe, je ale nutné, aby byl platný. Do konce roku zbývá vyměnit ještě přes 360 tisíc dokladů s končící platností, nejvíce ve Středočeském kraji (50 850), nejméně v kraji Karlovarském (9 506). O nový řidičák můžete požádat buď přímo na úřadě, nebo přes Portál dopravy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Americký dolar USD, ilustrační fotografie

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.